Ankara ili'nde iklim değişikliğinin hayvan barınakları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of climate change on animal shelters in Ankara province
- Tez No: 968622
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA EYLEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında iklim değişikliğinin Ankara İli koşullarında hayvan barınaklarının tasarımına etkileri incelenmiştir. Araştırmada geçmiş yılların iklimsel verileri elde edilerek farklı model ve senaryolar yardımıyla gelecek yılların veri tahminleri yapılmıştır. Çalışmada GFDL, HadGEM, MPI olmak üzere 3 farklı model kullanılmıştır. Bu modeller RCP 4.5 ve RCP 8.5 olmak üzere 2 farklı senaryo ile değerlendirilmiştir. Diğer yandan tez çalışması için seçilen mevcut hayvan barınakları projeleri üzerinde iklimsel çevre denetimi ve yalıtım hesapları yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda günümüz için elde edilen değerler ile gelecek yıllar için hesaplanan iklimsel çevre denetimi ve yalıtım hesapları sonuçlarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Böylece iklim değişikliği etkileri altında gelecekte hayvan barınaklarının yetiştiriciler için yapısal ve ekonomik yönden nasıl daha avantajlı bir duruma getirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examined the effects of climate change on the design of animal shelters in Ankara Province. The study used climatic data from previous years to generate forecasts for future years using various models and scenarios. Three different models were used in the study: GFDL, HadGEM, and MPI. These models were evaluated using two different scenarios: RCP 4.5 and RCP 8.5. Furthermore, climatic environmental control and insulation calculations were performed on existing animal shelter projects selected for the thesis. The data obtained from these calculations were compared with the results of climatic environmental control and insulation calculations for future years. This determined how animal shelters could be structurally and economically more advantageous for breeders under the impact of climate change.