Tıp fakültesi intörn hekimlerinin simülasyon tabanlı eğitime yönelik memnuniyet düzeyleri ve etkileyen değişkenler üzerine bir inceleme: Rize örneği
A review on the satisfaction levels of medical school international physicians towards simulation-based training and the affecting variables: Rize example
  1. Tez No: 968625
  2. Yazar: TUBA EMLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILMAZ, DOÇ. DR. MEHMET KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tıp eğitimi, teorik bilginin klinik uygulamalar aracılığıyla etkili biçimde bütünleştirilmesini gerektiren dinamik bir süreçtir. Bu süreçte simülasyon tabanlı tıp eğitimi, öğrencilere güvenli ve yapılandırılmış bir ortamda, gerçekçi klinik senaryolar aracılığıyla etkileşim kurma imkânı sunması sayesinde tıp eğitimi alanında önemli bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Simülasyon uygulamaları sayesinde öğrenciler, hata yapma korkusu yaşamadan beceri geliştirme, klinik karar verme ve ekip içi iletişim gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören intörn hekimlerin simülasyon tabanlı eğitime yönelik memnuniyet düzeylerini belirlemek ve bu memnuniyeti etkileyen demografik ve akademik değişkenleri incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarımda planlanmış ve yürütülmüştür. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında RTEÜ Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 108 intörn hekime ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Simülasyon Deneyimi Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, gruplar arası farkları belirlemek amacıyla Ki-kare testi, Bağımsız Örneklem T Testi ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Bulgular, intörn hekimlerin genel olarak simülasyon eğitiminden yüksek düzeyde memnuniyet duyduklarını ve bu eğitimin klinik becerilerde anlamlı gelişim sağladığını göstermektedir. Demografik değişkenler kapsamında yer alan yaş ve barınma durumunun memnuniyet düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu durum, söz konusu değişkenlerin memnuniyetin belirleyicisi olmadığını ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, simülasyon tabanlı eğitimin yalnızca teknik beceri değil, klinik karar verme, iletişim, özgüven ve hata yapmadan öğrenme fırsatları açısından da öğrenciler için çok yönlü bir öğrenme ortamı sunduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, simülasyon temelli eğitimlerin tıp fakültelerinde etkili bir öğretim yöntemi olarak daha yaygın biçimde kullanılmasının ve eğitim kalitesini artırmada önemli katkılar sağlayacağının altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Medical education is a dynamic and multifaceted process that requires the effective integration of theoretical knowledge with clinical practice. In this context, simulation-based medical education has emerged as a powerful instructional method by providing learners with realistic clinical scenarios in a safe and structured environment. Through simulation activities, medical students gain opportunities to enhance their clinical decision-making, practical skills, and interprofessional communication without the fear of harming real patients. This study aims to determine the satisfaction levels of intern doctors studying at Rize Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine regarding simulation-based education and to examine the demographic and academic variables that may influence their satisfaction. The research was designed as a descriptive and cross-sectional study. The study included 108 intern doctors enrolled in the 2024–2025 academic year. Data were collected using a Personal Information Form and the Simulation Experience Satisfaction Scale. The data were analyzed using Chi-square, Independent Samples t-test, and ANOVA tests. The findings revealed that intern doctors were generally highly satisfied with simulation-based training. It was also found that the training significantly contributed to the development of their clinical skills. Furthermore, no statistically significant difference was observed in satisfaction levels based on demographic variables such as age and housing status. These results indicate that simulation-based education offers a multidimensional learning environment and should not only be used for technical skill acquisition but also for improving decision-making, communication, and professional confidence. Therefore, it is recommended that simulation-based education be more widely implemented in medical schools to enhance overall educational quality.