Yabancılar için Türkçe temel düzey (A1-A2) dinleme kitaplarının kazanımlar açısından incelenmesi
Examination of beginner level Turkish listening books for foreigners (A1-A2) in terms of learning outcomes
  1. Tez No: 968633
  2. Yazar: MERVE CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde standart bir müfredatın bulunmaması, ders kitaplarının çoğu zaman müfredat veya çerçeve program işlevi görmesine yol açmıştır. Bu eksikliği gidermek amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü PIKTES Koordinatörlüğü ile Türkiye Maarif Vakfının iş birliğiyle hazırlanan Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı (TYDÖP), Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) Öğretim Programları Ortak Metni esas alınarak tasarlanmış ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kurul Kararı ile kabul edilmiştir. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde standart bir zemin oluşturmayı hedefleyen TYDÖP, bilişsel ve sosyokültürel boyutları birlikte önceleyen bütüncül bir yaklaşımı temsil etmektedir. Bu çalışma Türkçe öğrenenlerin dinleme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan“Yabancılar İçin Türkçe Temel Düzey Dinleme (A1–A2)”kitap setinde yer alan etkinlikleri, TYDÖP çerçevesinde tanımlanan dinleme kazanımları açısından incelemektedir. Araştırmanın temel problemlerini TYDÖP'de belirlenen kazanımların etkinliklerde ne ölçüde temsil edildiği, kazanımlar ile etkinlikler arasındaki uyum ve etkinliklerin dinleme becerisinin gelişimine katkı düzeyi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımıyla ve belge analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu inceleme sonucunda, dinleme etkinliklerinin TYDÖP kazanımlarıyla uyumu, kapsamı ve işlevselliğine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde standartlaşma ihtiyacına dikkat çekerek, gelecekteki materyal geliştirme süreçlerine kuramsal ve uygulamalı katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The absence of a standardized curriculum in the teaching of Turkish as a foreign language has often led textbooks to serve as a curriculum or framework program. In order to address this deficiency, the Turkish as a Foreign Language Teaching Program (TFLTP) was developed through the collaboration of the Directorate General for Lifelong Learning of the Ministry of National Education (under the coordination of PIKTES) and the Turkish Maarif Foundation. The program was designed on the basis of the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) and the Common Text of the Türkiye Century Maarif Model Curricula, and was approved by the Board of Education and Discipline. Aiming to establish a standardized foundation for the teaching of Turkish as a foreign language, TFLTP represents a holistic approach that simultaneously prioritizes both cognitive and sociocultural dimensions.This study examines the activities included in the Turkish for Foreigners: Basic Level Listening (A1–A2) textbook set, which is intended to improve learners' listening skills, in terms of the listening outcomes defined in TFLTP. The main research problems consist of the extent to which the outcomes specified in TFLTP are represented in the activities, the degree of alignment between outcomes and activities, and the level of contribution of the activities to the development of listening skills. Conducted within the qualitative research paradigm and employing document analysis, this study yielded findings regarding the alignment, scope, and functionality of the listening activities with TFLTP outcomes. The study is expected to draw attention to the need for standardization in the teaching of Turkish as a foreign language and to provide both theoretical and practical contributions to future material development processes.