Piren temelli schiff bazlarının antikanser ve kolinesteraz aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the anticancer and cholinesterase activities of pyridine-based schiff bases
  1. Tez No: 968666
  2. Yazar: ECENUR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez kapsamında, asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimlerine karşı inhibitör etki gösteren, sülfonamit grubu içeren 4 (dört) yeni bileşikler sentezlenmiş ve bu bileşiklerin biyolojik aktiviteleri (IC₅₀ değerleri) in vitro olarak değerlendirilmiştir. Çalışma iki aşamalı olarak planlanmıştır. İlk aşamada, farmakolojik açıdan önemli olan sülfonamit ve hidrazin gruplarını içeren bileşikler ile çeşitli aldehit ve keton türevleri kullanılarak, daha çevreci ve kısa sürede uygulanabilir bir yöntemle bir dizi alkil sülfonil hidrazon bileşiği sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapısal karakterizasyonu ¹H-NMR, ¹³C-NMR ve FT-IR spektroskopi teknikleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, sentezlenen bu bileşiklerin AChE ve BChE enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Enzim inhibisyon düzeylerinin belirlenmesinde, spektrofotometrik bir yöntem olan Ellman yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler 'GraphPad Prism 6' yazılımı aracılığıyla analiz edilerek IC₅₀ değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, sentezlenen tüm bileşiklerin her iki enzim üzerinde de inhibitör etkiye sahip olduğunu göstermiştir. IC₅₀ değerleri karşılaştırıldığında, AChE enzimi için en etkili bileşiğin SÇEB-01(IC₅₀ = 2,37 ± 0,059 μM), BChE enzimi için ise SÇEB-04 (IC₅₀ = 1,31 ± 0,046 μM) olduğu belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, sentezlenen bileşiklerin sitotoksik ve antikanser etkileri, MTT (3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) yöntemi kullanılarak Caco-2 (kolon adenokarsinomu), MCF-7 (meme adenokarsinomu) ve SH-SY5Y (nöroblastoma) insan kanser hücre hatları üzerinde değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son aşamada, moleküler modelleme çalışmaları kapsamında, inhibitör bileşiklerin kolinesteraz enzimleri üzerine teorik analizleri gerçekleştirilmiştir. Gaussian 09 yazılımı kullanılarak DFT/B3LYP/6-31+G(d,p) düzeyinde yapılan hesaplamalar sonucunda, moleküllerin optimize edilmiş kararlı konformasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four novel compounds containing a sulfonamide group were synthesized and evaluated for their inhibitory activity against acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) enzymes in vitro based on their IC₅₀ values. The study was designed in two main stages. In the first stage, a series of alkyl sulfonyl hydrazone compounds were synthesized using pharmacologically important compounds containing both sulfonamide and hydrazine groups, along with various aldehyde and ketone derivatives. An environmentally friendly and time-efficient method was employed. The structures of the synthesized compounds were characterized using ¹H-NMR, ¹³C-NMR, and FT-IR spectroscopic techniques. In the second stage, the inhibitory effects of the synthesized compounds on AChE and BChE enzymes were investigated. The Ellman method, a spectrophotometric technique based on absorbance measurement, was used to determine enzyme inhibition levels. The obtained veri were analyzed using the 'GraphPad Prism 6' software to calculate IC₅₀ values. The results showed that all synthesized compounds exhibited inhibitory activity against both enzymes. Among them, compound SÇEB-01 was found to be the most effective against AChE (IC₅₀ = 2.37 ± 0.059 μM), while compound SÇEB-04 was the most effective against BChE (IC₅₀ = 1.31 ± 0.046 μM). In the third stage, the cytotoxic and anticancer activities of the synthesized compounds were evaluated using the MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) assay on human cancer cell lines: Caco-2 (colon adenocarcinoma), MCF-7 (breast adenocarcinoma), and SH-SY5Y (neuroblastoma). In the fourth and final stage, theoretical analyses of the inhibitor compounds were carried out as part of molecular modeling studies. Using the Gaussian 09 software, the optimized stable conformations of the molecules were determined through calculations performed at the DFT/B3LYP/6-31+G(d,p) level.