Traktör motor ve kuyruk mili performans testlerinde evaporatif soğutma sisteminin etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of evaporative cooling system in tractor engine and pto performance tests
- Tez No: 968697
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN SİLLELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, dünya genelinde yaygın bir geçerliliğe sahip olması nedeniyle OECD Kod 2 tarım traktörleri için motor ve kuyruk mili performans testleri temel alınmıştır. OECD Kod 2'ye göre yapılacak testlerde ortam sıcaklığı 23±7 oC olma şartı bulunmaktadır. Bu kural sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında test yapılmasını zaman zaman imkânsız hale getirmektedir. Ayrıca dünyanın çeşitli yerlerindeki test merkezlerinde, değişik ortam koşullarında aynı güçteki traktörler üzerinde yapılan testlerde farklı sonuçların elde edilmesine neden olabilmektedir. Bu sorunların çözümü noktasında, PTO test laboratuvarlarında evaporatif soğutma sistemi (ESS) kullanılması önerilmiş ve ESS'nin traktör motor ve kuyruk mili performans testlerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü (TAMTEST) bünyesinde bulunan ESS ile donatılmış PTO laboratuvarında 82 adet traktör testi tamamlanarak elde edilen verilerin istatistik analizi yapılmıştır. Traktörler; maksimum tork devri, maksimum güç devri, standart PTO devri ve nominal motor devri olmak üzere 4 farklı motor devrinde ve iki farklı ortam koşulunda test edilerek değerler alınmıştır. İlk test ESS çalıştırılmadan; ortalama 30 oC sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. İkinci testte ise ESS çalıştırılmış ve ortalama 23 oC sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Testlerde traktörlerin; PTO gücü (kW), motor torku (Nm), yakıt tüketimi (l/h), özgül yakıt tüketimi (g/kWh) ve özgül enerji değerlerindeki (kWh/l), değişim gözlemlenmiş, elde edilen verilerin istatistiki olarak anlamlılığı analiz edilerek, ESS'nin traktör performansı üzerindeki etkisi hesaplanmıştır. Buna göre, 23 oC – 30 oC aralığındaki ortam sıcaklığındaki fark referans alınarak yapılan çalışmada traktör verilerinde istatistiki olarak anlamlı değerler ortaya çıkmıştır. ESS açık durumda ESS kapalı durumuna göre, PTO gücü ortalama: % 1,1 – 4,0 oranında artmış, buna karşılık saatlik yakıt tüketiminde de ortalama % 0,7 - 3,0 artış gözlemlenmiştir. Özgül yakıt tüketimindeki ortalama değişimin (+) % 0,8 artışa karşılık, (-) % 2,4 azalma yönünde olduğu, özgül enerjide ise ortalama % 0,3 - % 3,4 aralığında artış meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is based on the engine and PTO performance tests for OECD Code 2 agricultural tractors, as they are widely validated worldwide. Tests conducted according to OECD Code 2 require an ambient temperature of 23±7°C. This rule sometimes makes it impossible to conduct tests during the summer months when the temperature is high. In addition, it may cause different results to be obtained in tests performed on tractors of the same power under different ambient conditions in test centers in various parts of the world. To address these issues, the use of an evaporative cooling system (ESS) in PTO test laboratories was proposed, and the effect of ESS on tractor engine and PTO performance tests was investigated. For this purpose, 82 tractors were tested in the ESS-capable PTO laboratory within the Agricultural Equipment and Machinery Testing Center Directorate (TAMTEST), and statistical analysis of the obtained data was conducted. The tractors were tested at four different engine speeds: maximum torque speed, maximum power speed, standard PTO speed, and nominal engine speed, and values were obtained under two different environmental conditions. The first test was conducted without starting the ESS at an average temperature of 30°C. In the second test, the ESS was operated and conducted at an average temperature of 23°C. Changes in the tractors PTO power (kW), engine torque (Nm), fuel consumption (l/h), specific fuel consumption (g/kWh), and specific energy values (kWh/l) were observed during the tests. The statistical significance of the obtained data was analyzed to investigate the effect of the ESS on tractor performance. The study, which was conducted using the difference in ambient temperature between 23°C and 30°C as reference, revealed statistically significant values in the tractor data. In the ESS on condition compared to the ESS off condition, the power take-off power increased by an average of 1.1 - 4.0%, while the hourly fuel consumption increased by an average of 0.7 - 3.0%. The average change in specific fuel consumption was (+) 0.8% increase and (-) 2.4% decrease, while specific energy increased by 0.3% - 3.4% on average.