Antisosyal kişilik özelliklerini yordayan psikososyal ve bilişsel faktörler
Psychosocial and cognitive predictors of antisocial personality traits
  1. Tez No: 968820
  2. Yazar: SEDA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma antisosyal kişilik özelliklerini yordayanpsikososyal ve bilişsel faktörlerin neler olduğunu inceleyerek antisosyal kişilik özelliklere sahip olan ve olmayan bireyler arasındaki farklılıkları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 68 kadın, 82 erkek olmak üzere 18 yaş üzeri sağlıklı, gönüllü bireyler katılmıştır. Katılımcılara ''SosyodemografikBilgi Formu'', ''Beş Faktör Kişilik Envanteri'', ''Çocukluk Çağı Travma Envanteri'', ''Gözlerden Zihin Okuma Testi'', ''Stroop Testi'' ve ''Antisosyal Davranış Ölçeği'' uygulanmıştır. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik bilgileri ile kendilerine uygulanan ölçek/testlerden ve alt boyutlarından aldıkları puanlar arasındaki ilişki incelenmiş ve istatistiki açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çocukluk çağı travma envanterine ait alt boyutlarından fiziksel istismar,aşırı koruma-kontrol puanı kadınlarda, fiziksel ihmal puanı erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak kadınların Stroop testi 1.kısım puanlarının da erkeklere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Beş faktör kişilik envanteri alt boyutlarından bir tanesi olan Nevrotiklik alt boyutu puanlarının daha önce psikiyatrik tanı/tedavi alan ve meslek grubu olarak diğer meslek grubunda yer alanlarda daha yüksek bulunurken, Açıklık alt boyutu ve Çocukluk Travma Envanteri aşırı koruma-kontrol alt boyutu için psikiyatrik tanı/tedavi almayan grubun diğerlerinden daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur. Stroop testi doğru sayıları ile meslek grupları arasında da istatistiki yönünden anlamlılık bulunmuş askerlik mesleği grubu puanlarının diğer gruplardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların antisosyal davranış ölçeği toplam puanları ile yaş grupları arasında istatistiki açısından anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuş; 30-33 yaş grubundaki katılımcıların daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Buna ek olarak 30-33 yaş grubu katılımcıların stroop testi doğru puanlarının da diğer gruplardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ancakantisosyal davranış ölçeğinden alınan puanlar ile diğer ölçek ve alt boyut puanları arasındaki ilişkiye bakıldığında aralarında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular çerçevesinde cinsiyet, yaş, daha önce psikiyatrik tanı/tedavi alıp almama ve özellikle meslek grupları ile ilgili farklı katılımcılar seçilmesi, örneklem sayısının da arttırılması gelecek çalışmalar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine psychosocial and cognitive predictors of antisocial personality traits and differences between people who have antisocial personality traits and have not. 68 women and 82 men participated in this study. Participants were healthy volunteer and over 18 years old. Sociodemographic Information Form, Five Factor Personality Inventory, Childhood Trauma Questionnaire, Reading the Mind in the Eye Test, Stroop Effect Test and Antisocial Behavior Scale were applied to participants. In the study, the relationship between the sociodemographic information of the participants and the scores gotten from the scales/tests and sub-dimensions were examined and statistically significant differences were found. Among the sub-dimensions of childhood trauma inventory, physical abuse, overprotection-control scores were higher in women and physical neglect scores in men. Inaddition, it was observed that women's Stroop test 1st part scores were higher than men's. Neuroticism, which is one of the five factor personality inventory sub-dimensions, was found to be higher in those who had previously received psychiatric diagnosis/treatment and were included in other occupational groups, whereas for the Openness sub-dimension and Childhood Trauma Inventory overprotection-control sub-dimension, psychiatric diagnosis/treatment scores the untreated group was found to have higher scores than the others. A statisticallysignificantdifferencewasfoundbetweenthecorrectnumbers of the Stroop test and the occupational groups, and it was observed that the scores of the military occupation group were higher than the othergroups. It was found that there was a statistically significant difference between the total scores of the participants' antisocial behaviour scale and age groups; Participants in the 30-33 age groups were found to have higher scores. In addition, it was found that the stroop test correct scores of the 30-33 age group participants were higher than the other groups. However, when the relationship between the scores obtained from the antisocial behaviour scale and the scores of the other scales and sub-dimensions was examined, no statistically significant difference was found between them. Within the framework of the findings obtained from the study, it is thought that choosing different participants related to gender, age, previous psychiatric diagnosis/treatment and especially occupational groups, and increasing the number of samples will be guiding for future studies.