Evlilerde pornografi bağımlılığının duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisi
The relationship between emotion dysregulation and porn addiction in married couples
- Tez No: 968862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı projesi kapsamında yapılan bu çalışmada evlilerde pornografi bağımlılığının araştırılması ve bu bağımlılığa etki eden faktörlerin saptatılması, duygu düzenleme güçlüğü ile pornografi bağımlılığının arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri dijital bir platform üzerinden anket şeklinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan“evli”sosyodemografik özelliğe sahip 1462 kişi ve siber pornografi ölçeğini dolduran kişiler bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada toplanan veriler t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda evli erkeklerde pornografi bağımlılığı kadınlara göre daha yüksek düzeyde çıkmıştır. Yaş gruplarında en çok 29 yaş ve daha genç kişilerde pornografi bağımlılığı görülmüştür. Alkol kullanımı zararlı düzeyde olan evli bireylerin pornografi bağımlılığı düzeyi risksiz olan gruba göre daha yüksektir ve bu ilişki anlamlı çıkmıştır Sigara içmeyen evli bireylerde sigara içen evli bireylere göre daha yüksek pornografi bağımlılığı incelenmiştir. Duygu düzenleme güçlüğü, evli kadınlarda ve 29 yaş ile daha genç bireylerde görülmüştür ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Evli bireylerde duygu düzenleme güçlüğü diğer medeni durumlara göre daha az olarak incelenmiştir. Evlilerde pornografi bağımlılığının duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Turkey Epidemic Addiction and Mental Health project, this research aimed to investigate pornography addiction in married couples to be able to determine the factors affecting this addiction and to examine the relationship between emotion regulation difficulties and pornography addiction. In this research, 1462 people with“married”sociodemographic characteristics and those who filled out the cyber pornography scale formed the sample of this research. The data collected in the study were observed by conducting t-test and one-way anova. The result of this research showed us that pornography addiction was found to be higher in married men than in women. Among the age groups, pornography addiction was significantly higher in people who are 29 years of age and younger. The level of pornography addiction of married individuals with harmful alcohol use was also significantly higher than the group without the risk. Difficulty in emotion regulation was observed in married women, and individuals younger than 29 years and the relationship between them found statistically significant. In married couples the difficulty in emotion regulation was found lesser than the other types of marital status. A weak positive correlation was found between pornography addiction and difficulty in emotion regulation in married people, and this relationship was statistically significant.