Les politiques de l'education nationale en Tunisie et en Turquie
Tunus ve türkiye'de ulusal eğitim politikaları
  1. Tez No: 968926
  2. Yazar: NECATİ FIRATLI
  3. Danışmanlar: DR. ASMA NOUİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Education and Training, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Dıger
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez Türkiye ve Tunus devletlerinin kuruluş dönemindeki eğitim politikalarından bahsetmektedir. Türkiye'nin kurucu lideri Atatürk ve Tunus'un kurucu lideri Bourguiba altyapı ve eğitim durumu kötü olan ülkelerinde hızlı bir eğitim seferberliği başlatmışlardır. Bu iki lider ülkelerini daha modern ve çağdaş bir yapıya kavuşturmak için eğitime büyük önem vermişlerdir. Atatürk ve Bourguiba'nın yürüttüğü eğitim politikaları hem yeni kurulmuş bu iki devlet için hem de halkın geleceği için son derece önemli olmuştur. Bu çalışma iki liderin eğitim politikalarındaki benzerlik ve farklılıklara odaklanmaktadır. Eğitim politikalarının hedefleri, başarıları başarısızlıkları, iki ülkenin politikalarının benzer ve farklı yönleri, ve bu politikaların sonuçları tezimizde irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the education policies of the founding states of Turkey and Tunisia. Ataturk, the founding leader of Turkey, and Bourguiba, the founding leader of Tunisia, started a rapid educational mobilization in their countries with poor infrastructure and education. These two leaders attached great importance to education in order to make their countries more modern and contemporary. The education policies carried out by Atatürk and Bourguiba were extremely important both for these two newly established states and for the future of the people. This study focuses on the similarities and differences in the education policies of the two leaders. The goals of their education policies, their successes and failures, the similarities and differences between the policies of the two countries, and the results of these policies are analyzed in our thesis.