The role of economic fairs and exhibition in promoting exports-Case of Türkiye
Ekonomik fuar ve sergilerin i̇hracatin artirilmasindaki rolü-Türkiye örneği
- Tez No: 968978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER SEVİL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ekonomik fuarların Türkiye'de otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinin ihracatlarını artırmadaki rolünü incelemektedir. Nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış olup, OYAK Renault ve Arçelik şirketlerinde çalışan 107 personelden 5'li Likert ölçeği sorularını içeren anketler aracılığıyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında güvenirlik testleri, faktör analizi ve hipotez testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, fuarlara katılımın firmaların ihracat performansını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Anket verilerine göre fuar katılımı (β=0.153), devlet desteği (β=0.123) ve sektöre özgü faktörler (β=0.199) ihracatın artmasına katkıda bulunmaktadır. Literatür incelemesi ise düzenli olarak fuarlara katılan firmaların daha güçlü iş ortaklıkları geliştirdiğini ve yeni teknolojileri daha etkin kullandığını göstermektedir. Çalışmanın bulgularına göre, özellikle küçük ölçekli firmaların fuarlara katılımını teşvik etmek amacıyla devletin mali destek sağlaması ve sektöre özel düzenlemeler geliştirmesi gerekmektedir. Fuar düzenleyicileri de katılım ücretlerini düşürmeli ve firmaların daha fazla iş bağlantısı kurmasına yardımcı olmalıdır. Bu çalışma, ekonomik fuarların Türkiye'nin ihracatı açısından önemini vurgulamaktadır. Gelecek araştırmalarda sanal fuarların diğer Türk sanayi kolları için nasıl işlediği incelenmelidir. Elde edilen bulgular, hem firmalar hem de kamu kurumları için uluslararası fuarlara katılım ve destekleme konusunda daha etkin kararlar alınmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study looks at how economic fairs help Turkish automotive and home appliance sectors export more. A quantitative study was used in which we collected data from 107 employees of OYAK Renault and Arçelik using surveys with 5-point Likert scale questions. We analyzed this data using reliability tests, factor analysis, and hypothesis testing in SPSS. The study shows that joining fairs helps companies export more. Our survey data shows that fair participation (β=0.153), government support (β=0.123), and sector-specific factors (β=0.199) all help exports grow. The analysis of research papers shows that companies who join fairs regularly make better business partnerships and use new technology more. The study finds that government needs to help companies, especially small ones, join these fairs by giving money support and making special rules for different sectors. Fair organizers should also lower their fees and help companies make more business contacts. This study shows that economic fairs are very important for Turkish exports. Future studies should look at how virtual fairs work for other Turkish industries. The results can help both companies and government make better decisions about joining and supporting international fairs.