İlkokul öğrencilerinin öz düzenleme becerileri üzerine yapılan çalışmalar ve kullanılan ölçme araçları üzerine bir inceleme
An investigation on studies on self-regulation skills of primary school students and measurement tools used
- Tez No: 969011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ilkokul düzeyinde öğrencilerin öz düzenleme becerilerini konu alan lisansüstü tezlerin sistematik derlemesini yapmaktır. Bu kapsamda, tezler; konu, yöntem, amaç, sonuç, veri toplama araçları, örneklem türü ve büyüklüğü gibi çeşitli açılardan incelenmiştir. Ayrıca bu çalışma, ilkokul düzeyinde kullanılan öz düzenleme ölçeklerini kapsamlı biçimde karşılaştırmakta ve bu alanda yapılan çalışmalara bütüncül bir bakış sunmaktadır. İncelenen ölçekler, geliştirildikleri amaçlara, alt boyut yapılarına, hedef gruplarına ve psikometrik yeterliklerine göre tablolaştırılmıştır. Araştırma, doküman incelemesine dayalı nitel araştırma yöntemiyle desenlenmiştir. Çalışma kapsamında, 2009–2024 yılları arasında yayımlanmış toplam 51 lisansüstü tez incelenmiştir. Tezlerin incelenmesinde doküman analizi yöntemi kullanılmış; veriler tablo ve yüzdelik değerlerle desteklenerek raporlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, tezlerin büyük bir çoğunluğunun öz düzenleme stratejileri ve becerileri üzerine odaklandığı, bu becerilerin akademik başarı, öz-yeterlik, motivasyon, yazma ve matematik performansı gibi değişkenlerle ilişkilendirilerek ele alındığı tespit edilmiştir. Tezlerin büyük bölümü yüksek lisans düzeyindedir. Araştırmalarda çoğunlukla nicel ve karma yöntemler tercih edilmiş, veri toplama aracı olarak öz düzenleme ölçekleri, başarı testleri ve görüşme formları yaygın olarak kullanılmıştır. Örneklem türü olarak en çok amaçlı örneklemenin tercih edildiği; örneklem büyüklüklerinin ise genellikle 31–100 kişi arasında değiştiği belirlenmiştir. Demografik değişkenler içinde en sık kullanılanlar sınıf düzeyi ve cinsiyet olmuştur. Elde edilen sonuçlar, öz düzenleme becerilerinin akademik ve duyuşsal gelişim üzerindeki etkisinin güçlü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a systematic review of postgraduate theses that focus on self-regulation skills of children at the primary school level in Turkey. Within this scope, the theses were examined from various perspectives including topic, method, purpose, findings, data collection tools, sampling type, and sample size. Additionally, this study comprehensively compares the self-regulation scales used at the primary school level and provides a holistic view of the work conducted in this field. The scales examined were tabulated according to their developmental purposes, sub-dimensional structures, target groups, and psychometric properties. The study was designed using a qualitative research method based on document analysis. A total of 51 postgraduate theses published between 2009 and 2024 were analyzed. Content analysis was used in the examination of the theses; the data were reported with the support of tables and percentage values. According to the research findings, the majority of the theses focused on self-regulation strategies and skills, and these skills were examined in relation to variables such as academic achievement, self-efficacy, motivation, writing, and mathematics performance. Most of the theses were at the master's level. Quantitative and mixed methods were predominantly used, and self-regulation scales, achievement tests, and interview forms were the most commonly employed data collection tools. Purposeful sampling was the most frequently used sampling method, with sample sizes generally ranging from 31 to 100 participants. Among demographic variables, grade level and gender were the most frequently used. The findings revealed that self-regulation skills have a strong impact on both academic and affective development.