Güneş enerjisinden konut konforunda yararlanma
Benefitting from solar energy in house comfort
- Tez No: 96908
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER, PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yapılan tez çalışmasının amacı; Eskişehir ilinde, güneş enerjisinden en iyi düzeyde yararlanılarak bir konutun ısıtılması konusudur. Bu çalışmada güneş enerjisi için çeşitli formüller denenmiş, kollektör - depo hesapları yapılmış ve optimum sonuçlar veren denklemler uygulanarak bir sentez yapılıp, elde edilen sonuçlar tablolar halinde yazılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, Eskişehir ilinin ortalama yıllık % 65 - % 70 civarında bir verimle çalışabilecek konut dizayn çalışmalarına uygun olduğu gözlenmiştir. Ancak bu çalışmada Eskişehir için, ekonomik analiz sonuçlan ile değerlendirmelerine yer verilmemiştir. Anahtar Kelimeler : Güneş Enerjisi, Kollektör, Depo
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is, at the top level of benefitting from solar energy of heating houses, in Eskişehir. In this study, many kinds of formulas are tried and formulas which give optimum results for solar energy are applied. The results which we found, are given in tables. At the end of this study, in Eskişehir the efficiency of annual average is about % 65 - % 7 0. The efficiency rate is suitable for desşgn studies. But in this study economic analysises are not evaluated. Key Words : Solar Energy, Collector, Tank