Spor tesisi yöneticilerinin tesis yönetim kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of facility management capacities of sports facility managers
- Tez No: 969121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde spor tesislerinin verimli bir şekilde yönetilmesi hem toplumsal sağlığın korunması hem de sporun sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, spor tesisi yöneticilerinin yönetim kapasitelerini belirlemek ve bu kapasiteyi oluşturan dört temel boyut (insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, operasyonel yönetim ve müşteri ilişkileri yönetimi) çerçevesinde demografik değişkenlere göre incelemektir. Tarama yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmaya Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde spor tesisi amiri statüsünde görev yapan89 erkek ve 14 kadın olmak üzere toplam 103 spor tesisi amiri katılmıştır. Araştırmada“Spor Tesisi Yöneticilerinin Yönetim Kapasitesini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada ölçeklerinin güvenilirlik düzeylerini ölçmek için Cronbach Alpha testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım varsayımı karşılanmadığı için parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anlamlılık düzeyi için p<0.05 temel alınmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet,yaş, eğitim ve mesleki deneyim yılının yönetim kapasitesi üzerinde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Operasyon yönetimi hariç tüm boyutlarda spor yöneticilerinin çalıştıkları tesis tipi açısından anlamlı bir fark olmadığı, fakat çok amaçlı spor salonunda çalışan yöneticilerin tek amaçlı spor salonunda çalışan yöneticilere göre operasyon yönetimi boyutunda anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, efficient management of sports facilities is of great importance both for the protection of public health and the sustainability of sports. The aim of this research is to determine the management capacities of sports facility managers and to examine this capacity according to demographic variables within the framework of four basic dimensions (human resources management, financial management, operational management, and customer relations management). A total of 103 sports facility managers, 89 male and 14 female, working as sports facility managers within the Ministry of Youth and Sports of Turkey participated in this research conducted with the survey method.“Scale for Assessing the Management Capacity of Sports Facility Managers”was used in the research. The data was analyzed with the SPSS 26.0. Cronbach Alpha test was applied to measure the reliability levels of the scales in the research. Since the normal distribution assumption was not met in the analysis of the data, non-parametric tests Mann Whitney U test and Spearman correlation test were used. As a result of the research, p<0.05 was taken as the basis for the significance level. As a result of the research, it was observed that there was no significant difference in the management capacity in terms of gender, age, education, and professional experience years. It was found that there was no significant difference in terms of the type of facility in which sports managers worked in all dimensions except operations management, but there was a significant difference in the operations management dimension between managers working in multi-purpose sports halls and managers working in single-purpose sports halls.