Y ve Z kuşaklarının değer yönelimlerinin satın alma davranışı ile ilişkisi
The different values generations Y and Z possess and the relation of these values with their purchasing behaviour
- Tez No: 969142
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Y ve Z kuşaklarına mensup bireylerin değer yönelimlerinin satın alma davranışları ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, Schwartz'ın Portre Değerler Anketi (2001), uygulanmış; ankette beşli Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Araştırma, toplamda 422 adet Y ve Z nesli bireyi üzerinde uygulanmıştır. Anket uygulaması sonrasında elde edilen sonuçlar, SPSS 24.0 programına girilmiş, ardından sonuçlar analiz edilmiştir. Geçerlilik ve güvenilirlik testleri gerçekleştirilmiş olan Schwartz'ın Portre Değerler Anketi ile farklı nesil mensuplarının değer yönelimleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan 422 kişiye, demografik sorular ile birlikte dokuz adet satın alma davranışı sorusu yöneltilmiştir. Bu sorulara verilmiş olan yanıtlar, kişilerin değerleri ile ilişkilendirilerek, çalışmanın sonuçları analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin, özellikle Y ve Z nesillerinin değer yönelimleri, satın alma davranışları, incelenen bazı demografik özellikleri konusunda alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada elde edilen sonuçların aynı zamanda, satış ve pazarlama faaliyetleri yürüten profesyonellere ve firmalara; hitap ettikleri kitleye doğru pazarlama tekniklerini kullanmaları ve bu doğrultuda en verimli çalışmaları gerçekleştirmeleri konusunda ışık tutacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, we aim to determine the different values that generations Y and Z have and the relationship of these values with their purchasing behavior. In order to find out the different values they possess, Schwartz's Portrait Values Questionnaire (2001) with forty questions was applied and the questions were replied through a five-point Likert-type scale. The research was carried out on a total of 422 individuals from generations Y and Z. The results gathered as a result of the survey were entered into the SPSS 24.0 program and the analysis of the results was carried out. Schwartz's Portrait Values Questionnaire is a scale that has been tested for validity and reliability. In addition to this questionnaire, nine purchasing behavior questions were asked to 422 people in the context of the demographic section. The answers given, were related to the values of these people and thus the results were analyzed accordingly. It is thought that the final analysis of our study will make a remarkable contribution to the literature. It is also expected that the results will help us to make suggestions for sales and marketing professionals and companies to find out the right marketing techniques and solutions for consumers from generations Y and Z.