Farklı branşlarda öğretmenlerin oyunlaştırma tutumlarının ve kullandıkları oyunlaştırma türlerinin incelenmesi
Investigating teachers' gamification attitudes and user types in different disciplines
- Tez No: 969144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin oyunlaştırmaya yönelik tutumları, kullanıcı tipleri ve sınıf içi uygulamalarında tercih ettikleri oyun bileşenleri disiplinlerarası bir bakış açısıyla incelenmiştir. Karma yöntem desenine göre yapılandırılan çalışmada, nicel veriler 362 öğretmenden oyunlaştırma tutum ölçeği ve kullanıcı tipi envanteri aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise farklı branş gruplarını temsilen seçilen 20 öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Nicel analizler, öğretmenlerin genel olarak oyunlaştırmaya olumlu bir tutum sergilediklerini ve daha çok tercih edilen kullanıcı tiplerinin“Özgür Ruhlu”,“Yardımsever”ve“Başarı Odaklı”olduğunu göstermiştir. Ayrıca alanlar arası anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir: STEM öğretmenleri daha çok kurallı oyun bileşenlerine (seviye, puan, liderlik tablosu) yönelirken; dil öğretmenleri sosyal etkileşim temelli bileşenleri (rozet, grup çalışması, takım tabanlı ilerleme), sosyal bilimler ve sanat öğretmenleri ise hikaye anlatımı ve geri bildirim gibi bileşenleri tercih etmektedir. Nitel bulgular, öğretmen görüşlerinden yola çıkarak“Oyunlaştırma Bilgisi”,“Sınıf İçi Uygulamalar”,“Oyunlaştırmanın Etkisi”ve“Oyunlaştırmanın Bireyselleştirilmesi”olmak üzere dört tema altında toplanmıştır. Görüşmelerde, oyunlaştırmanın öğrencilerin dikkatini çektiği, öğrenme sürecine katılımı artırdığı ve iş birliği gibi becerileri desteklediği vurgulanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin bireysel kullanıcı eğilimleri ve branş temelli farklılıkların, oyunlaştırmaya yönelik uygulamalarını etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgular, oyunlaştırmanın etkili ve sürdürülebilir bir şekilde uygulanabilmesi için disiplinler arası farkılıkları gözeten ve kullanıcı profiline dayalı uyumlu bir planlama sürecinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores teachers' attitudes towards gamification, their user types, and the game components they prefer to implement in classroom practices, through an interdisciplinary view. Employing a mixed-methods design, quantitative data were collected from 362 teachers using a gamification attitude scale and a user type inventory. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews with 20 teachers selected from different subject areas. Quantitative findings revealed that teachers generally held positive attitudes towards gamification, with the most prefferred user types being“Free Spirit,”“Philanthropist,”and“Achiever.”Significant differences emerged across disciplines: STEM teachers favored rule-based components such as levels, points, and leaderboards; language teachers preferred socially interactive elements like badges, group work, and team-based progress; while social sciences and arts teachers leaned towards creative and personalized features such as storytelling, feedback, and customization. Qualitative data were categorized under four main themes:“Gamification Knowledge,”“In-Class Practices,”“Impact of Gamification,”and“Taioloring Gamification.”Interview results highlighted the positive impacts of gamification on attracting students' attention, increasing engagement, and fostering collaboration. Additionally, teachers' individual user tendencies and discipline-specific differences influenced their gamification practices. The findings emphasize the importance of planning gamification in a manner that is sensitive to disciplinary contexts, aligned with user profiles, and consistent with pedagogical goals to ensure effective and sustainable implementation.