Yetişkin bireylerde bağlanma stili ve narsisizm ilişkisi
The relationship between attachment style and narcissism in adults
  1. Tez No: 969151
  2. Yazar: İSMAİL YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacını yetişkin bireylerde bağlanma stili ve narsisizm ilişkisinin tespiti oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan ve 18-64 yaş arasında yer alan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örneklem ise evren içerisinde basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 317 kişiden oluşmuştur. Araştırmanın verileri çevrimiçi olarak uygulanan anket yöntemi ile toplanmıştır. Ankette Katılımcı Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) ve Patolojik Narsisizm Envanteri (PNE) olmak üzere toplam üç bölüm yer almıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin değerlendirilmesi nicel analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Analizlerin tamamı %95 güven aralığında ve p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların daha çok güvenli bağlanma özelliklerine sahip oldukları görülmüştür. Bunu sırasıyla kayıtsız, saplantılı ve korkulu bağlanma stillerine ait özellikler izlemiştir. Baskın olan bağlanma stili dikkate alındığında katılımcıların %48,3 ile yaklaşık yarısını güvenli bağlanan bireyler oluşturmuştur. Ayrıca, katılımcıların patolojik narsisizm düzeyinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Narsistik büyüklenmecilik ve kırılganlık bakımından da katılımcılar orta düzeyde bir profile sahiptirler. Ancak katılımcılardaki mevcut olan narsistik büyüklenmeciliğin, narsistik kırılganlıktan daha baskın olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan yetişkin bireylerde patolojik narsisizm ile güvenli bağlanma arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p>0,05). Ancak korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma ile patolojik narsisizm arasındaki ilişkiler orta düzeyde pozitif ve anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Patolojik narsisizmin en fazla korkulu bağlananlarda geliştiği, bunu sırasıyla saplantılı, kayıtsız ve güvenli bağlananların izlediği görülmüştür. Ayrıca, cinsiyet ve mezuniyet derecesi, güvenli bağlanmayı anlamlı olarak etkilemektedir (p<0,05). Yaş, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma ile patolojik narsisizm düzeyini anlamlı olarak etkilemektedir (p<0,05). Medeni durum ve çalışma durumunun korkulu ve saplantılı bağlanma üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür (p<0,05). Gelir düzeyinin saplantılı bağlanma üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir (p<0,05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between attachment style and narcissism in adults. The research was carried out in accordance with the relational screening model. The population of the research consists of adult individuals between the ages of 18-64 living in Turkey. The sample consisted of a total of 317 people selected by the simple random sampling method. The data of the research were collected by the online survey method. There were three sections in the questionnaire: the Participant Information Form, the Relationship Scales Questionnaire (PSA), and the Pathological Narcissism Inventory (PNE). The evaluation of the data collected within the scope of the research was made with quantitative analysis methods. All analyzes were evaluated at 95% confidence interval and p<0.05 significance level. As a result of the research, it was seen that the participants had more secure attachment characteristics. This was followed by the characteristics of apathetic, preoccupied, and fearful attachment styles, respectively. Considering the dominant attachment style, approximately half of the participants with 48.3% were securely attached. In addition, it was observed that the level of pathological narcissism of the participants was moderate. Participants also have a moderate profile in terms of narcissistic grandiosity and vulnerability. However, it is possible to say that the narcissistic grandiosity of the participants is more dominant than the narcissistic vulnerability. On the other hand, there is no significant relationship between pathological narcissism and secure attachment in adults (p>0.05). However, the relationships between fearful, preoccupied and dismissive attachment and pathological narcissism were found to be moderately positive and significant (p<0.05). It has been observed that pathological narcissism develops most in fearful attachments, followed by obsessive, indifferent, and secure attachments, respectively. In addition, gender and graduation rate significantly affected secure attachment (p<0.05). Age significantly affected the level of fearful, preoccupied and dismissive attachment and pathological narcissism (p<0.05). It was observed that marital status and working status had a significant effect on fearful and preoccupied attachment (p<0.05). Moreover, it was determined that income level had a significant effect on preoccupied attachment (p<0.05).