Sağlıklı Yaşam Merkezi üyelerinin spor ürünlerinde marka algısının incelenmesi
Examination of Healthy Life Center members' brand perception of sports products
  1. Tez No: 969258
  2. Yazar: CUMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı Yaşam Merkezleri, insanların fiziksel ve mental sağlıklarını destekleme hedefi barındıran, çeşitli spor aktiviteleri, sağlık hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri sunan kuruluşlar olmasından önemlidir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde geliştirilmesinden kaynaklı insan sağlığının korunmasında önemli bir yer edinmektedir. Marka algısının da yapısı gereği tüketicilerin marka haklarına dair bilgi, inanç ve duygularını içermesinden kaynaklı Sağlıklı Yaşam Merkezlerinin uygulamalarında etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada Gaziantep'teki Sağlıklı Yaşam Merkezleri'nin üyelerinin spor ürünlerine yönelik marka algıları ve bu algıların satın alma kararları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde bulunan 523 sağlıklı yaşam merkezi üyesi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Tozoğlu (2009) tarafından geliştirilmiş olan Spor Ürünlerinde Marka Algısı Anketi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, sporda markalı ürünler kullanım zamanı, kullanılan markayı başkalarına tavsiye etme ve markalı ürün alırken fiyata önem verme değişkenlerine göre spor ürünleri marka algısının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak aylık gelir, ait olduğu hissedilen sosyal sınıf, haftalık yapılan spor sayısı (gün), spor yapma amacı, spor ürünlerinde markayı önemli bulma, kullanılan spor markası hakkında bilgi sahibi olma ve sporda kullanılan markada taklit ürünler kullanma değişkenlerine göre spor ürünleri marka algısının istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Gelecek araştırmalar için markalı ürünler kullanan bireyler ile taklit ürünler kullanan bireylere yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, kişilerin spor ürünlerinde marka kullanım nedenleri derinlemesine ortaya çıkarılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthy Life Centers are important because they are organizations that aim to support people's physical and mental health, and provide various sports activities, health services and consultancy services. Since they were developed under the leadership of the Ministry of Health in Turkey, they have an important place in protecting human health. It is thought that brand perception can be effective in the applications of Healthy Life Centers due to the fact that it includes consumers' knowledge, beliefs and feelings about brand rights due to its structure. In this context, this study aims to evaluate the brand perceptions of members of Healthy Life Centers in Turkey towards sports products and the effects of these perceptions on purchasing decisions. The general screening model, one of the quantitative research approaches, was used in the research. The sample of the research consisted of 523 healthy life center members in the province of Gaziantep. The Brand Perception Survey in Sports Products developed by Tozoğlu (2009) was used as the data collection tool. As a result of the analyses, it was determined that there was no statistically significant difference in the brand perception of sports products according to the variables of gender, age, education level, time of using branded products in sports, recommending the brand used to others and giving importance to price when buying branded products. However, it has been determined that there is a statistically significant difference in the brand perception of sports products according to the variables of monthly income, social class that one feels one belongs to, number of sports done weekly (days), purpose of doing sports, finding the brand important in sports products, having information about the sports brand used and using imitation products in the brand used in sports. For future research, it is recommended that semi-structured interviews be conducted with individuals using branded products and individuals using imitation products, in order to reveal in depth the reasons for individuals using brands in sports products.