EFL learners' use of hypothetical situations in disagreement sequences in peer interaction
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin akran etkileşimindeki anlaşmazlık dizilerinde farazi durumları kullanımı
  1. Tez No: 969502
  2. Yazar: CEREN BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER CAN DAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Dilbilim, Education and Training, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Anlaşmazlık, konuşma dizilerinde gözlemlenebilir bir olgudur ve tüm sosyal bağlamlarda yaygındır, bu da yönetimini tüm dil kullanıcılarının geliştirmesi gereken çok önemli bir sosyal beceri haline getirir. Bununla birlikte, yabancı dil öğrenenler için, karmaşık sosyal dinamikleri idare etme, anlamı müzakere etme, ilerlemeyi sürdürme ve konuşma-etkileşimde öznelerarasılığı sağlama becerilerini gösterdiği için özellikle önemlidir. Sosyal etkileşimin bu tür karmaşık ve zorlu yönlerini ele almak için katılımcılar yöntemlerini çeşitlendirir ve daha yetkin hale geldikçe karşıt görüşleri ifade etmek veya hafifletmek için çeşitli etkileşim kaynaklarını kullanırlar. Her ne kadar yabancı dil konuşma sınıfları bu kaynakların doğasını tanımlamak ve keşfetmek için uygun ortamlar olsa da, sadece birkaç çalışma bunları bu özel bağlamda incelemiştir. Bunu göz önüne alarak, bu tez, akran iletişimindeki anlaşmazlık dizilerini yönetmek için etkileşimsel kaynaklar olarak farazi durumların kullanımını araştırmaktadır. Konuşma analizine dayanan bu çalışma, yabancı dil öğrenenlerinin grup içindeki sosyal uyumu korurken sosyal bir eylem olarak anlaşmazlığı sağlamak için farazi durumları stratejik olarak kullandıklarını ve böylece etkileşimsel yetilerinin bir yönünü sergilediklerini göstermektedir. Bulgular, yabancı dilde etkileşimsel yetinin daha iyi anlaşılması için hem pedagojik çıkarımlara hem de teorik içgörülere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Disagreement is an observable phenomenon in interactional sequences and prevalent in all social contexts, making its management a crucial social skill that all language users should develop. However, for L2 learners, it is particularly significant as it demonstrates their ability to navigate complex social dynamics, negotiate meaning, maintain progressivity and ensure intersubjectivity in talk-in-interaction. To address such sophisticated and demanding aspects of social interaction, participants diversify their methods and utilize a variety of interactional resources to express or mitigate opposing views as they become more proficient. Even though L2 speaking classes are convenient settings for identifying and exploring the nature of these resources, only a handful of studies have investigated them in this particular context. With this in mind, this thesis investigates the use of hypothetical situations as interactional resources for managing disagreement sequences in peer interaction. Drawing on conversation analysis, this study portrays L2 learners' strategic deployment of hypothetical situations to achieve disagreement as a social action, while preserving social harmony within the group, thereby showcasing a feature of their interactional competence. The findings have both pedagogical implications and theoretical insights for a better overall understanding of L2 interactional competence.