The role of RUVBL1/2 complex in bladder cancer: Cellular and molecular mechanisms and therapeutic effects
Mesane kanserinde RUVBL1/2 kompleksinin rolü: Hücresel ve moleküler mekanizmalar ve terapötik etkileri
  1. Tez No: 969506
  2. Yazar: BUSE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Mesane kanseri, sık nükseden ve sınırlı tedavi seçeneklerine sahip yaygın bir ürolojik malignite olup, yeni terapötik hedeflere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışmada, J82 ve RT4 mesane kanseri hücre hatlarında Brunello kütüphanesi kullanılarak yapılan genom çapında bir CRISPR/Cas9 taramasıyla, AAA+ ATPaz ailesi üyeleri olan RUVBL1 ve RUVBL2'den oluşan RUVBL1/2 kompleksini hedeflenebilir bir zayıf nokta olarak tanımladık. Tümör progresyonundaki rolünü incelemek amacıyla hem CRISPR/Cas9 aracılı genetik silme hem de seçici küçük molekül inhibitörü CB-6644 kullanarak farmakolojik inhibisyon gerçekleştirdik. Hücre proliferasyonu, BrdU inkorporasyonu, apoptoz, hücre döngüsü analizi, 2D klonojenik testler ve 3D yumuşak agar koloni oluşumu dahil çeşitli fonksiyonel testler, RUVBL1/2'nin bozulmasının mesane kanseri hücrelerinde tümörle ilişkili özellikleri önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Ayrıca RUVBL1/2 inhibisyonu hücre göçü ve invazyon kapasitesini baskılarken, DNA hasarı ve replikasyon stresini artırdı; bu da RUVBL1/2 aktivitesi ile genomik stabilite arasında mekanik bir bağ olduğunu düşündürmektedir. Ek olarak, CB-6644 tedavisi 3D kültürlerde tümör sferoid oluşumu ve büyümesini azaltarak anti-tümör etkisini destekledi. Bulgularımız, RUVBL1/2 kompleksinin mesane kanseri hücrelerinin yaşamsal fonksiyonlarında önemli bir düzenleyici olduğunu göstermektedir. Genetik silme ve farmakolojik inhibisyonu birleştiren bu yaklaşım, RUVBL1/2'yi mesane kanserinde umut verici bir hedef olarak öne çıkarmaktadır. Bu kompleksin yönettiği moleküler yolların daha fazla araştırılması, hedefe yönelik yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is a common urological malignancy characterized by frequent recurrence and limited treatment options, emphasizing the urgent need for novel therapeutic targets. In this study, we identified the RUVBL1/2 complex—composed of the AAA+ ATPase family members RUVBL1 and RUVBL2—as a druggable vulnerability through a genome-wide CRISPR/Cas9 screen using the Brunello library in J82 and RT4 bladder cancer cell lines. To elucidate its role in tumor progression, we performed both CRISPR/Cas9-mediated genetic ablation and pharmacological inhibition using the selective small-molecule inhibitor CB-6644. Functional assays, including cell proliferation, BrdU incorporation, apoptosis, cell cycle analysis, 2D clonogenic assays, and 3D soft agar colony formation, demonstrated that disruption of RUVBL1/2 significantly impairs tumorigenic features in bladder cancer cells. Moreover, inhibition of RUVBL1/2 suppressed cell migration and invasion capacities while increasing DNA damage and replication stress, suggesting a mechanistic link between RUVBL1/2 activity and genomic stability. In addition, CB-6644 treatment reduced tumor spheroid formation and growth in 3D cultures, further supporting its anti-tumor potential. Collectively, our findings highlight the RUVBL1/2 complex as a critical regulator of bladder cancer cell survival, proliferation, and invasiveness. The dual approach of genetic ablation and pharmacological inhibition robustly establishes RUVBL1/2 as a promising therapeutic target in bladder cancer. Further investigation of the molecular circuits governed by RUVBL1/2 could pave the way for the development of targeted treatment strategies for this challenging malignancy.