PISA 2022 dijital kaynak ölçeğinin ülkelere göre ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Examining the measurement invariance of PISA-2022 digital source scale according to countries
- Tez No: 969539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ATALAY KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), dünya çapında en kapsamlı ve önemli uluslararası eğitim araştırmalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bilişsel ve psikolojik açıdan zengin bir veri seti sunan PISA, katılımcı ülkeler arasındaki eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasına olanak tanır. Böyle büyük bir kitlenin sonuçlarının anlamlı bir şekilde karşılaştırılabilmesi için sınav sonuçlarının ölçülen özellikten başka bir değişkenden ötürü farklılık göstermemesi, aynı ölçüm sonuçlarını yansıtması gereklidir. Buradan hareketle, araştırmanın amacı dijital kaynak ölçeği maddelerinin ölçme değişmezliğine sahip olup olmadığını Türkiye, Japonya ve Singapur örneklemleri kapsamında karşılaştırarak incelemektir. PISA 2022 uygulamasına katılan öğrencilerin dijital kaynak ölçeğinin dijital farkındalık (IC179), dijital güvenirliği değerlendirme (IC180) ve dijital ilgi (IC182) değişkenlerinden öğrenci anketine verilen yanıtlar kullanılarak Türkiye, Japonya ve Singapur örneklemlerine ve matematik başarı gruplarına göre ölçme değişmezliği, Çoklu Grup Doğrulayıcı Faktör Analizi (ÇGDFA) ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, ülkeler arasında dijital farkındalık alt ölçeği ve dijital güvenirliği değerlendirme alt ölçeği için yapısal değişmezliğin, dijital ilgi alt ölçeği için ise ölçek değişmezliğin sağlandığı belirlenmiştir. Matematik başarı gruplarına göre yapılan ölçme değişmezliği analizi sonucunda, Türkiye örnekleminde dijital farkındalık alt ölçeği yapısal, dijital güvenirliği değerlendirme ve dijital ilgi alt ölçekleri ise ölçek düzeyinde değişmezlik göstermiştir. Japonya örnekleminde dijital farkındalık ve dijital ilgi alt ölçeklerinde ölçek değişmezliği sağlanırken, dijital güvenirliği değerlendirme alt ölçeği yapısal değişmezliği sağlamıştır. Singapur örnekleminde ise dijital farkındalık ve dijital ilgi alt ölçekleri ölçek, dijital güvenirliği değerlendirme alt ölçeği ise yapısal değişmezlik düzeyine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The Program for International Student Assessment (PISA) is recognized worldwide as one of the most comprehensive and important international education surveys. PISA offers a rich set of cognitively and psychologically rich data, allowing for the comparison of education systems across participating countries. In order to compare the results of such a large population in a meaningful way, it is necessary that the test results do not differ due to a variable other than the trait being measured, but reflect the same measurement results. Therefore, the aim of this study is to examine whether the items of the digital resource scale have measurement invariance by comparing them in the context of Turkey, Japan and Singapore samples. Multiple Group Confirmatory Factor Analysis (MGCFA) was used to examine the measurement invariance of the digital resource scale's digital awareness (IC179), digital reliability assessment (IC180) and digital interest (IC182) variables of the PISA 2022 application in Turkey, Japan and Singapore samples by using the responses given to the student questionnaire. As a result of the study, it was determined that structural invariance was achieved for the digital awareness subscale and digital reliability assessment subscale, and scale invariance was achieved for the digital interest subscale. As a result of the measurement invariance analysis conducted according to mathematics achievement groups, it was determined that structural invariance was achieved for the digital awareness subscale and scale invariance was achieved for the digital trustworthiness assessment and digital interest subscales in the Turkish sample. In the Japan sample, it was determined that the digital awareness and digital interest subscales achieved scale invariance, while the digital trustworthiness assessment subscale achieve structural invariance. In the Singapore sample, the digital awareness and digital interest subscales provided scale invariance, while the digital trustworthiness assessment scale provided structural invariance.