Görme engelli öğrencilere periyodik sistem konusunun öğretimi
Teaching the subject of periodic system to visually impaired students
  1. Tez No: 969578
  2. Yazar: AYŞENUR RAVZA EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5E öğrenme modeli aşamalarına yönelik hazırlanan etkinliklerin, sekizinci sınıf görme engelli öğrencilerin Periyodik Sistem konusuyla ilgili kavramsal anlamaları ve motivasyonları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Ayrıca, araştırma kapsamında hazırlanan etkinliklere yönelik sekizinci sınıf görme engelli öğrencilerin görüşleri de incelenmiştir. Araştırmada, tek grup öntest- sontest deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, iki farklı görme engelliler ortaokulunda öğrenim gören toplam 11 sekizinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, Periyodik Sistem Doğru-Yanlış Testi (DYT), Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi (ÖGSA), Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmada DYT ve ÖGSA' dan elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için Shapiro-Wilk ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizi için nitel analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğinde, bu araştırmanın görme engelli öğrencilerin Periyodik Sistem konusuyla ilgili kavramsal anlamaları ve motivasyonun alt boyutlarından biri olan içsel hedef düzenleme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Fakat çalışmada kullanılan etkinlikler, motivasyonun diğer alt boyutları olan dışsal hedef düzenleme, görev değeri, öğrenmeye ilişkin kontrol inançları, öğrenme ve performansla ilgili öz-yeterlik ve sınav kaygısı üzerinde anlamlı bir etki yaratmamıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmelerde elde edilen öğrenci cevapları göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin periyodik sistem ile ilgili açık uçlu sorulara doğru cevaplar verdikleri tespit edilmiştir. Ek olarak öğrencilerin tamamının etkinliklerle ilgili genel yorumlarının olumlu olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda özellikle görme engelli öğrencilere yönelik daha nitelikli öğretim materyallerin ve etkinliklerin hazırlanması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effects of activities prepared according to the 5E learning model stages on eighth grade visually impaired students' conceptual understanding of the Periodic Table and their motivation toward chemistry. Additionally, the opinions of eighth grade visually impaired students regarding the activities prepared within the scope of the research were also examined. A single group pretest-posttest experimental design was used in the study. The study was conducted with a total of 11 eighth-grade students studying in two different schools for the visually impaired. In this study, the Periodic Table True-False Test (TFT), Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ), and Semi-Structured Interview Form were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 25 package program was used for the analysis of data obtained from TFT and MSLQ in the research. Shapiro-Wilk and Wilcoxon Signed Ranks Test were used for the analysis of quantitative data, and content analysis, one of the qualitative analysis methods, was used for the analysis of semi-structured interviews. When the findings of the study were examined, it was determined that this research had a positive and significant effect on the visually impaired students' conceptual understanding of the Periodic Table and intrinsic goal orientation, which is one of the sub-dimensions of motivation. However, the activities used in the study did not create a significant effect on other sub-dimensions of motivation, which are extrinsic goal orientation, task value, control beliefs, self-efficacy for learning and performance, and test anxiety. Additionally, considering the student responses obtained in the semi-structured interviews, it was determined that students gave correct answers to open-ended questions about the periodic table. Furthermore, it was determined that all the students' general comments about the activities were positive. At the end of the study, it was revealed that more qualified teaching materials and activities should be prepared especially for visually impaired students.