Kazakistan'da nükleer santral inşaatının çevresel ve ekonomik sonuçları: Çevre ve yerel nüfus üzerindeki etkinin analizi
Environmental and economic consequences of nuclear power plant construction in Kazakhstan: Analysis of impact on environment and local population
  1. Tez No: 969681
  2. Yazar: YERNAR ZHAKSYLYK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED MARUF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Kazakistan'daki nükleer santral inşaatının çevresel ve ekonomik sonuçlarını ve bunların çevre ve yerel nüfus üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Yöntemler arasında çevresel risk analizi, ekonomik modelleme ve sosyolojik anketler yer almaktadır. Sonuçlar, orta düzeyde çevresel riskleri (su tüketimi, radyasyon tehdidi, atık yönetimi) ve ikili bir ekonomik etkiyi göstermektedir: Kısa vadeli faydalar (işler, vergiler) ile uzun vadeli maliyetler ve bağımlılık. Sosyolojik anket, düşük düzeyde kamu güveni olduğunu ortaya koymaktadır (%45'i riskler konusunda endişeli, %30'u fayda beklemektedir). Korelasyon analizi, farkındalık ile projeye destek arasında zayıf bir ilişki olduğunu doğrulamaktadır. Bulgular, uluslararası iş birliği, artan çevre kontrolü ve yerel toplulukların katılımını içeren kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Alternatif enerji kaynaklarının ve nükleer santrallerin ekosistemler ve sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerinin incelenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to assess the environmental and economic consequences of NPP construction in Kazakhstan, as well as their impact on the environment and local population. The methods included environmental risk analysis, economic modeling and sociological surveys. The results showed moderate environmental risks (water consumption, radiation threat, waste management) and a dual economic effect: short-term benefits (jobs, taxes) versus long-term costs and dependency. The sociological survey revealed a low level of public trust (45% are concerned about the risks, 30% expect benefits). Correlation analysis confirmed a weak relationship between awareness and support for the project. The findings indicate the need for a comprehensive strategy that includes international cooperation, increased environmental control and involvement of local communities. It is recommended to study alternative energy sources and the long-term effects of NPPs on ecosystems and health.