Hücresel üretim sisteminde parça kolaylık ve takımların birlikte planlanması
Total planning of parts fixtures and tools for cellular manufacturing
- Tez No: 96975
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Üretim hücrelerinin oluşturulması ve işlemlerin planlanması karmaşık bir problemdir. Gelişmiş teknolojiye sahip tezgahlarda, takımların verimli kullanımının planlanması ve kolaylıkların etkili yönetimi üretim hücresinin tümünün performansını önemli ölçüde etkileyecektir. Dolayısıyla, taleplerin zamanında karşılanması, ara stokların azaltılması, ekonomik ve etkin bir imalatın yürütülebilmesi için parçaların, takımların ve kolaylıkların bir arada planlanması gerekmektedir. Yapılan çalışmada, tezgah ve parçaların yanında, takım ve kolaylıkları da göz önüne alan iki evreli bir hücre tasarımı yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemin ilk evresinde bir paket programdan yararlanarak üretim hücreleri oluşturulmaktadır. İkinci evredeki üretim hücresi yüklemesi için de hat dengeleme analojisinden yararlanarak yeni bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma ile hem süreç içi stokların, hem de gecikmelerin en küçüklenmesi amaçlanmış; algoritmanın bir işletmede sınanmasıyla, mevcut uygulamalardan daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Forming and planning the manufacturing cells is a complex problem. Planning of the efficient tool usage and effective jigs and fixtures management on sofisticated machine tools would effect the performance of the complete production cell. So, planning the parts, tools and fixtures as a whole is a must, to meet the demands in time, to decrease work - in - process and to maintain an economical and effective production. In this study a two phased cell design methodology is developed by considering the tools and fixtures as well as machines and parts. At the first phase, production cells are formed by using a clustering program. The second phase concerns to develope a novel heuristic algorithm for loading the cell, by making use of line balancing algorithms analogy. The developed algorithm is aimed both to reduce the work- in - process and delays. Better results are observed by comparing the develeoped algorithm against the actual practices in a real life situation. VI