Görsel sanatlar dersinin öğrencilerin duygusal zekâ ve etkili iletişim becerileri üzerindeki etkisi
The impact of visual arts education on students' emotional intelligence and effective communication skills
  1. Tez No: 969748
  2. Yazar: NESLİHAN KARABODUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada görsel sanatlar dersi alan ve almayan 9. sınıf öğrencilerinin duygusal zekâları ile etkili iletişim becerileri bazı demografik değişkenlere göre incelenerek, öğrenciler akademik başarılarına göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 yılı Trabzon ili Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemini 9. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak danışman rehberliğinde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu; Kayıhan, Ş. N., ve Arslan, S. (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Duygusal Zekâ Ölçeği ve Buluş; M., Atan, A., Erten, H. (2017) tarafından geliştirilen Etkili İletişim Becerileri Ölçeği gerekli izinler alınarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile yapılmış ve bu analiz karşılaştırmalar ve tablolarla detaylandırılmıştır. Veri analizleri için tanımlayıcı tekniklerin yanında, bağımsız t test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; görsel sanatlar dersi alan öğrencilerin duygusal zekâ ve etkili iletişim puanları bu dersi almayan öğrencilerin puanlarından yüksek çıkmıştır. Görsel sanatlar dersi alan kız ve erkek öğrencilerin etkili iletişim puanları arasında önemli derecede bir fark tespit edilmemiştir. Görsel sanatlar dersini alan ve almayan öğrencilerin genel akademik ortalama puanlarına bakıldığında, dersi alan öğrencilerin puanlarının biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ve sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the emotional intelligence and effective communication skills of 9th-grade students who take and do not take visual arts classes were examined based on certain demographic variables, and they were compared according to their academic achievement. The target population of the study consists of students studying in secondary education institutions in the Ortahisar District in Trabzon during the 2023–2024 academic year, while the study sample is composed of 9th-grade students. As data collection tools, a personal information form prepared by the researcher with the support of a supervisor, the Emotional Intelligence Scale adapted into Turkish by Kayihan, Ş.N., and Arslan, S. (2016), and the Effective Communication Skills Scale developed by Buluş, M., Atan, A., and Erten, H. (2017) were used after getting necessary permission. Quantitative data were analyzed using the SPSS 27.0 program, and the results were detailed through comparisons and charts. In addition to descriptive statistics, techniques such as independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient were used for data analysis. The results of the study revealed that students who took the visual arts course scored higher in emotional intelligence and effective communication than those who did not. No significant difference was found between the effective communication scores of male and female students who took the course. Found in the general academic average scores of students who took and did not take the visual arts course, the scores of those who took the course were slightly higher. Based on the findings and results obtained in the study, some suggestions were made.