Dinler tarihini seyahatnamelerden okumak: İbn Battûta örneği
Reading the history of religions from travelogues: The example of Ibn Battuta
  1. Tez No: 969762
  2. Yazar: ŞEYDA NUR ÖZBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İbn Battûta'nın seyahatnamesini temel alarak eserde yer alan dinî mekânları ve inanç pratiklerini, Mısır, Hicaz, Filistin, Anadolu ve Hindistan bölgeleri özelinde dinler tarihi perspektifiyle incelemektedir. Söz konusu bölgelerdeki gözlemler, tarihsel ve kültürel bağlamda dinî uygulamaların sürekliliği ve dönüşümüne dair önemli veriler sunmaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, İbn Battûta'nın yaşamı, eserinin genel özellikleri ve dünya kültür tarihi açısından taşıdığı önem ele alınmıştır. İkinci bölümde, seyyahın gözlemleri ışığında ilgili bölgelerdeki dinî mekânlar incelenmiş; bu mekânların yalnızca mimari özellikleri değil, özellikle inanç sistemleriyle kurdukları tarihî, kültürel ve dinî bağlamlar çerçevesinde çok katmanlı işlevleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kutsal mekânların farklı dinî geleneklerin ortak hafızasında nasıl anlam kazandığı, tarihsel süreçte geçirdikleri dönüşümler ve bu mekânlara atfedilen kutsallığın şekillenmesinde etkili olan toplumsal dinamikler analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise seyyahın gözlemleri ışığında ilgili bölgelerdeki inanç pratikleri incelenmiş ve dinler tarihi perspektifiyle yorumlanmıştır. Sonuç olarak, kutsal mekânların ve inanç pratiklerinin yalnızca belirli bir inanç sistemine bağlı statik unsurlar olmadığı; aksine tarih boyunca siyasî, sosyal, kültürel ve dinî etkileşimlerle sürekli dönüşen dinamik unsurlar olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the religious sites and religious practices depicted in Ibn Battuta's travelogue, specifically in Egypt, the Hejaz, Palestine, Anatolia, and India, from a historical perspective. Observations from these regions provide important data on the continuity and transformation of religious practices within a historical and cultural context. The study consists of three main sections. The first section examines Ibn Battuta's life, the general characteristics of his work, and its significance for world cultural history. The second section examines religious sites in the relevant regions, drawing on the traveler's observations. It evaluates not only the architectural features of these sites but also their multilayered functions, particularly within the historical, cultural, and religious contexts established by their belief systems. Furthermore, it analyzes how sacred sites acquire meaning in the collective memory of different religious traditions, the transformations they undergo throughout history, and the social dynamics that shape the sacredness attributed to these sites. The third section examines religious practices in the relevant regions, drawing on the traveler's observations, and interprets them from a historical perspective. As a result, it has been revealed that sacred places and belief practices are not merely static elements attached to a particular belief system; on the contrary, they are dynamic elements that have constantly transformed with political, social, cultural and religious interactions throughout history.