Nomofobik eğilimin belirleyicisi olarak boş zaman deneyimi
Leisure experience as a predictor of nomophobic tendency
- Tez No: 969840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÖZAVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon
Özet
Nomofobik eğilim gün geçtikçe yayılan ve toplumsal bir sorun haline gelen önemli bir unsurdur. Bu olumsuz davranışın azaltılması veya ortadan kaldırılmasında etki eden unsurların neler olduğu merak konusudur. Buradan hareketle bu araştırmanın amacı, Üniversite öğrencilerinde boş zaman deneyiminin nomofobiye etkisinin belirlenmesidir. İlişkisel tarama modeline göre tasarlanmış olan bu araştırmada geniş bir örneklem grubunda boş zaman deneyimi ve nomofobik eğilim ilişkisi bir arada incelenmiştir. Araştırmada Bahar dönemi içinde Bingöl Üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenciliği bulunan 14.236 kişilik evrenden amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 423 ön lisans ve lisans öğrencisi araştırma örneklemi olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Öğrencilere uygulanan anket formunda betimsel soruların yanı sıra, boş zaman deneyimi ve nomofobi ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler öncelikle güvenirlik ve geçerlik aşamasından geçirildikten sonra yapısal model test edilmiştir. Bu nedenle SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Boş zaman deneyiminin sıkılma, farkındalık, mücadele, kaygı alt boyutları nomofobinin İşlevsellikte bozulma alt boyutunu %11,6 oranında açıklarken, aşırı kullanımı %21,5 ve iletişim kuramama alt boyutunu %17,5 oranında etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, nomofobik eğilimlerin bireylerin boş zaman deneyimleriyle yakından ilişkili olduğunu göstererek, dijital bağımlılıkla mücadelede yalnızca teknoloji kullanımını değil, bireyin boş zaman geçirme biçimlerini de dikkate almanın önemine dikkat çekmektedir. Özellikle genç yetişkinler arasında hızla yaygınlaşan nomofobinin önlenebilmesi için, boş zamanların niteliğine yönelik farkındalık artırıcı ve duygusal dengeleyici müdahaleler gereklidir.
Özet (Çeviri)
Nomophobic tendency is an increasingly widespread issue and has become a significant societal concern. Identifying the factors that influence the reduction or elimination of this negative behavior is a subject of interest. In this context, the aim of this study is to determine the effect of leisure experience on nomophobia among university students. This research, designed according to the relational screening model, examines the relationship between leisure experience and nomophobic tendency within a large sample group. The study sample consists of 423 associate and undergraduate students, selected through purposive sampling from a population of 14.236 students enrolled in various departments of Bingöl University during the spring semester. In addition to descriptive questions, the questionnaire administered to the students included scales measuring leisure experience and nomophobia. The data obtained were subjected to reliability and validity analyses, followed by structural model testing. For this purpose, SPSS and AMOS software were used. The subdimensions of leisure experience—boredom, awareness, challenge, and anxiety—were found to explain 11.6% of the variance in the 'functional impairment' subdimension of nomophobia, 21.5% in the 'excessive use' subdimension, and 17.5% in the 'inability to communicate' subdimension. In conclusion, this study demonstrates that nomophobic tendencies are closely related to individuals' leisure experiences, highlighting the importance of considering not only technology use but also the ways individuals spend their free time in efforts to combat digital addiction. In particular, in order to prevent the rapidly growing prevalence of nomophobia among young adults, it is essential to implement awareness-raising and emotionally balancing interventions that enhance the quality of leisure time.