Total kalça protezi uygulanacak hastalarda ağrı korkusunun ameliyat sonrası mobilizasyondaki ağrı ve zorluk düzeyine etkisi
The effect of pain-related fear on postoperative pain and difficulty during mobilization in patients undergoing total hip replacement
  1. Tez No: 969921
  2. Yazar: GULARAM RASHITOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması, total kalça protezi uygulanacak hastalarda ağrı korkusunun, ameliyat sonrası ilk mobilizasyondaki ağrı ve zorluk düzeyine etkisini belirlemek ve konuyla ilgili literatüre güncel katkılar sunmak amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, 18 Ekim 2024-21 Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinin Avrupa yakasındaki bir şehir hastanesinin ortopedi ve travmatoloji yatan hasta servislerinde total kalça protezi uygulanacak hastalar örneklemini ise, G-power (versiyon 3.1) ile hesaplama sonrası araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve gönüllü olan 75 hasta oluşturdu. Araştırma öncesinde araştırmanın yapıldığı kurum ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, ayrıca ölçekleri Türkçe'ye uyarlayan yazarlardan gerekli izinler alındı. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Ağrı Korkusu Ölçeği-III”ve“Hasta Hareketlilik ve Gözlemci Hareketlilik Ölçekleri”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Ayrıca mobilizasyon sırasında hastaların yaşam bulguları Yaşam Bulguları İzlem Çizelgesi'ne kaydedildi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 27 programı (IBM Corp., Armonk, NY, USA) kullanıldı. Araştırmada elde edilen bulgular, %95 güven aralığında anlamlılık ise p<0,05 (çift yönlü) altında değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin, toplam ağrı korkusu düzeyinin 100,11±16,32, şiddetli ağrı korkusunun 38,12±4,49, hafif ağrı korkusunun 30,89±7,03 ve tıbbi ağrı korkusunun 31,09±6,86 olduğu bulundu. İlk mobilizasyon sırasındaki ağrı ve zorluğuna ilişkin hasta hareketlilik ölçeği toplam puan ortalaması 104,11±13,71 ve mobilizasyon sırasındaki bağımlılık düzeyine ilişkin gözlemci hareketlilik toplam puan ortalaması 16,61±1,84 olarak belirlendi. Hasta değerlendirmesi olan Hasta Hareketlilik Ölçeği'ne göre ilk mobilizasyondaki ağrı ve zorluk düzeyi ile hastaların genel ağrı korkusu (r=0,382; p<0,001), şiddetli ağrı korkusu (r=0,365; p<0,001), hafif ağrı korkusu (r=0,348; p=0,001) ve tıbbi ağrı korkusu (r=0,312; p=0,006) arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede ve pozitif yönlü bir ilişki varlığı saptandı. Gözlemci değerlendirmesi olan Gözlemci Hareketlilik Ölçeği'ne göre ilk mobilizasyonda hastaların bağımlılık düzeyi ile genel ağrı korkusu (r=0,436; p<0,001), hafif ağrı korkusu (r=0,471; p<0,001) ve tıbbi ağrı korkusu (r=0,418; p<0,006) arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede ve pozitif yönlü bir ilişki varlığı olduğu; şiddetli ağrı korkusu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı derecede bir ilişki varlığı olmadığı saptandı (p>0,05). Hasta değerlendirmesi olan Hasta Hareketlilik Ölçeği'ne göre hareketlilik ağrısı ve zorluk düzeyi ile gözlemci değerlendirmesi olan Gözlemci Hareketlilik Ölçeği'ne göre ilk hareketlilik sırasında bağımlılık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede ve pozitif yönlü bir ilişki varlığı olduğu saptandı (r=0.465; p<0,001). Sonuç olarak, total kalça protezi deneyimleyen hastaların ağrı korkusu düzeylerinin yüksek olduğu ve bu durumun mobilizasyon sırasında ağrı, zorluk ve bağımlılık düzeylerini artırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to examine the effect of pain-related fear on pain and difficulty levels during the first postoperative mobilization in patients undergoing total hip replacement and to provide updated contributions to the literature. The study was carried out between October 18, 2024, and March 21, 2025, in the orthopedic and traumatology inpatient wards of a city hospital located on the European side of Istanbul. A total of 75 patients, determined through G*Power analysis (version 3.1), who met the inclusion criteria and agreed to participate voluntarily, constituted the study sample. Ethical approval was obtained from the Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee of Istanbul University-Cerrahpaşa, in addition to institutional permissions and authorizations from the developers who adapted the scales into Turkish. Data collection was performed through face-to-face interviews using the“Patient Information Form,”“Pain Anxiety Symptoms Scale-III (PASS-III),”and the“Patient Mobility and Observer Mobility Scales.”Patients' vital signs during mobilization were documented using the Vital Signs Monitoring Chart. Statistical analyses were conducted with SPSS version 27 (IBM Corp., Armonk, NY, USA), with results evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p<0.05 (two-tailed). Findings revealed that patients had high levels of pain-related fear, with mean total and subscale scores of 100.11±16.32 for total fear, 38.12±4.49 for severe pain-related fear, 30.89±7.03 for minor pain-related fear, and 31.09±6.86 for medical pain-related fear. The mean score of the Patient Mobility Scale, reflecting pain and difficulty during the first mobilization, was 104.11±13.71, whereas the mean Observer Mobility Scale score, indicating dependency, was 16.61±1.84. Significant positive correlations were observed between patients' pain and difficulty levels and their total pain-related fear (r=0.382; p<0.001), severe pain-related fear (r=0.365; p<0.001), minor pain-related fear (r=0.348; p=0.001), and medical pain-related fear (r=0.312; p=0.006). Likewise, dependency levels assessed with the Observer Mobility Scale were significantly associated with total pain-related fear (r=0.436; p<0.001), minor pain-related fear (r=0.471; p<0.001), and medical pain-related fear (r=0.418; p=0.006), though no significant association was found with severe pain-related fear (p>0.05). In addition, a significant positive correlation was determined between patients' pain and difficulty levels (Patient Mobility Scale) and dependency levels (Observer Mobility Scale) during the first mobilization (r=0.465; p<0.001). In conclusion, the study demonstrates that patients undergoing total hip replacement exhibit high levels of pain-related fear, which significantly contributes to increased pain, difficulty, and dependency during the early mobilization process. These findings highlight the importance of addressing pain-related fear in perioperative care to facilitate smoother postoperative recovery and promote patient independence.