Fitness merkezlerine giden bireylerin spora başlama nedenleri ile sosyal görünüş kaygı düzeylerinin incelenmesi
An examination of the reasons for starting sports and social appearance anxiety levels of individuals attending fitness centers
- Tez No: 969922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BELTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bingöl ilinde faaliyet gösteren özel fitness merkezlerine giden bireylerin spora başlama nedenleri ile sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya, gönüllük esasına dayalı olarak 400 kişi katılmıştır. Araştırılacak olan konuya ilişkin kişisel bilgi formu ile Hart ve arkadaşları (2008), tarafından geliştirilen Doğan (2010) Türkçeye uyarlaması yapılan“Sosyal Görünüş Kaygısı'' ve Akça (2012) tarafından geliştirilmiş olan ”Spor Yapmaya Yönelten Etmenler" ölçekleri kullanılmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Katılımcıların spora başlama nedenleri ile sosyal görünüş kaygısı değişkenleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelasyon testi yapılmıştır. Spora yapmaya yönelten etmenler ve sosyal görünüş kaygısı ölçekleri aracılığıyla toplanan verilerin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla Bağımsız Örneklem T (İndependent Sample T) ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) testleri uygulanmıştır. Veriler SPSS Statistics 22 paket programda değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, bireylerin sosyal görünüş kaygısı düzeylerinin cinsiyet ve spor salonunun kullanıldığı gün sayısı açısından, spor başlama nedenleri düzeylerinin ise cinsiyet, spor geçmişi ve spor salonunun kullanıldığı gün sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların ölçeklere vermiş oldukları cevaplar neticesinde sosyal görünüş kaygı düzeyleri ile spor yapmaya yönelten etmenler ve spor branşından beklentiler boyutu düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal görüş kaygı düzeyleri arttıkça spora yönelten etmenlere ilişkin faktörlerin önemi aynı düzeyde artmakla birlikte, aynı şekilde spor branşından beklentilerinin de aynı oranda arttığı sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the reasons for starting sports and the levels of social appearance anxiety among individuals who attend private fitness centers operating in Bingöl province. A total of 400 participants took part in the study on a voluntary basis. In the study, a personal information form related to the subject was used, along with the“Social Appearance Anxiety Scale”developed by Hart et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2010), and the“Factors Motivating Participation in Sports”scale developed by Akça (2012). Descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage distributions were presented to gain insights into demographic information and other group-related questions. A correlation test was conducted to determine the relationship between participants' reasons for starting sports and their levels of social appearance anxiety. Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to determine the relationship of the data collected through the aforementioned scales with certain demographic variables. The data were analyzed using the SPSS Statistics 22 software package. As a result of the study, it was found that individuals' levels of social appearance anxiety showed a significant difference in terms of gender and the number of days the gym was used, while the levels of reasons for starting sports significantly differed by gender, sports history, and the number of days the gym was used. A positive and significant relationship was identified between participants' levels of social appearance anxiety and the levels of motivating factors for participating in sports and expectations from the sports branch. It was concluded that as participants' social appearance anxiety levels increased, the importance of the factors motivating them to participate in sports and their expectations from the sports branch also increased accordingly.