The role of motivation and personality in Turkish EFL students' language achievement
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin dil başarısında motivasyon ve kişiliğin rolü
- Tez No: 969931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İkinci dil (L2) ediniminde başarıyı etkileyen bireysel farklılıkları anlamak, özellikle üniversite İngilizce hazırlık programları gibi zorlu eğitim ortamlarında kritik öneme sahiptir. Motivasyon ve kişilik özelliklerinin kilit faktörler olduğu kabul edilmekle birlikte, Öz Belirleme Kuramı (ÖBK) temelli akademik motivasyon ile Beş Faktör Kişilik Özellikleri'nin bu özel bağlamdaki birleşik etkisini sistematik olarak inceleyen araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, yoğun bir İngilizce hazırlık programına kayıtlı 198 öğrencinin ÖBK akademik motivasyon alt boyutları, Beş Faktör Kişilik Özellikleri ve İngilizce dil başarı puanları arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Kesitsel araştırma deseni kullanılarak Pearson korelasyonları ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Korelasyonlar, dil başarı puanları ile Sorumluluk, Başarma Yönelimli İçsel Motivasyon ve Özdeşimleşmiş Düzenleme arasında anlamlı pozitif; Motivasyonsuzluk ile ise anlamlı negatif ilişkiler göstermiştir. Her iki değişken setini birleştiren çoklu regresyon modeli, dil başarısını anlamlı düzeyde yordamış ve öğrenci puanlarındaki varyansın dikkate değer bir bölümünü açıklamıştır. Önemli olarak, yalnızca üç değişken anlamlı tekil yordayıcı olarak öne çıkmıştır: Başarma Yönelimli İçsel Motivasyon en güçlü pozitif yordayıcı olurken, İçe Yansıtılmış Düzenleme ve Dışadönüklük anlamlı negatif yordayıcılar olarak bulunmuştur. İkili korelasyonlarda anlamlı olan değişkenler, çok değişkenli modelde tekil yordama gücü göstermemiştir. Ayrıca, kadınların daha yüksek Nörotisizm ve daha geniş motivasyon profilleri göstermesine rağmen, bu psikolojik farklılıklar cinsiyetler arasında bir başarı farkı yaratmamıştır. Bu bulgular, başarı odaklı içsel motivasyon, içe yansıtılmış düzenleme ve dışadönüklük gibi belirli yönlerin, bu Yabancı Dil Olarak İngilizce (YDİ) bağlamında eş zamanlı olarak ele alındığında L2 başarısını tekil olarak yordadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the individual differences that influence success in second language (L2) acquisition is crucial, particularly within demanding educational settings like university English preparatory programs. While motivation and personality traits are recognized as key factors, research systematically examining the combined influence of Self- Determination Theory (SDT)-based academic motivation and Big Five personality traits in this specific context remains limited. This study aimed to investigate the relationships among SDT academic motivation subscales, Big Five personality traits, and English language achievement scores in 198 students enrolled in an intensive EFL preparatory program. Utilizing a cross-sectional design, Pearson correlations and multiple linear regression analysis were employed. Correlations revealed significant positive associations between language achievement scores and Conscientiousness, Intrinsic Motivation to Accomplish, and Identified Regulation, and a negative association with Amotivation. The multiple regression model, combining both sets of variables, significantly predicted language achievement and explained a notable portion of the variance in student scores. Importantly, only three variables emerged as significant unique predictors: Intrinsic Motivation to Accomplish was the strongest positive predictor, while both Introjected Regulation and Extraversion were found to be significant negative predictors. Variables that were significant in bivariate correlations (Conscientiousness, Identified Regulation, Amotivation) lacked unique predictive power in the multivariate model. Additionally, while females showed higher Neuroticism and broader motivations, these psychological differences did not result in a significant achievement gap between genders. These findings highlight that specific facets like Intrinsic Motivation to Accomplish, Introjected Regulation, and Extraversion uniquely predict L2 achievement when considered simultaneously in this EFL context.