Fitness salonu üyelerinde beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi: Altınordu ilçe örneği
Determination of nutritional knowledge levels amongfitness center members: Altınordu district example
- Tez No: 969939
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ordu Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Altınordu ilçesinde fitness salonlarına giden bireylerin beslenme bilgi düzeylerini belirleyerek, eksiklikleri ve yanlış inançları ortaya koymaktır. Araştırma sonuçlarının, bireylerin daha bilinçli beslenme alışkanlıkları edinmesine katkı sağlayacağı ve sağlıklı yaşam bilincinin artmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve gözlemsel anket çalışması olarak tasarlandı. Araştırmanın örneklemini Ordu ili Altınordu ilçesinde yer alan fitness salonu üyesi 18-69 yaş aralığında 36 kadın ve 84 erkek olmak üzere tesadüfi örneklem yöntemi ile gönüllü olarak katılan toplamda 120 kişi oluşturmaktadır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan bireylere çalışma hakkında bilgi verildikten sonra ilgili literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu doldurulmuştur. Elde edile veriler IBM SPSS® (Version 21.0 for Windows, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı yardımıyla analiz edildi. İstatistiksel analizlerde sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Bağımsız ikili grupların analizinde; normal dağılıma uyan verilere Bağımsız Örneklem t-testi (unpaired t-test), normal dağılıma uymayanlara ise Mann Whitney U testi uygulandı. Sürekli verilerin birbirleri arasındaki doğrusal ilişkinin varlığı Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Sonuçlar, Ortalama±Standart sapma (Ort±SS), n sayısı ve yüzde [n (%)], yüzde (%) olarak sunuldu. Tüm istatistiksel testler için p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamız 120 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmaya 18-69 yaş aralığında %30 (36 kişi) kadın, %70 (84 kişi) erkek katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,4±8,7 olarak saptandı. Katılımcıların %39,1'i obezdi. Obez katılımcıların genel beslenme bilgisi skoru(p<0,001), sporcu beslenme bilgisi skoru(p<0,001) ve total beslenme bilgisi skoru (p<0,001) obez olmayanlara göre anlamlı olarak düşük olduğu tespit edildi. Diğer parametreler açısından değerlendirildiğinde erkeklerin genel beslenme skoru (p=0,045), daha yaşlı bireylerin ve eğitim düzeyi daha düşük olanların genel beslenme bilgisi skoru (p=0,026, p=0,029), sporcu beslenme bilgisi skoru (p=0,042, p=0,004) ve total beslenme bilgisi skorunun (p=0,017, p=0,013) olarak düşük olduğu tespit edildi. Sonuç: Bu çalışma, fitness yapan bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin çeşitli demografik özelliklerle anlamlı şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Obez bireylerin, obez olmayanlara göre genel, sporcu ve toplam beslenme bilgi düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca erkeklerin, ileri yaş grubundakilerin ve eğitim düzeyi düşük olan bireylerin beslenme bilgisi düzeyleri daha düşüktür. Buna karşın, gelir düzeyinin bilgi düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, toplumun özellikle risk altındaki gruplarına yönelik beslenme eğitimi ve farkındalık çalışmalarının gerekliliğini vurgulamaktadır. Fitness yapan bireylerin doğru ve yeterli bilgiye ulaşmaları, hem bireysel sağlıklarının korunması hem de fiziksel performanslarının artırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the nutritional knowledge levels of individuals attending fitness centers in the Altınordu district, identifying potential deficiencies and misconceptions. The findings are expected to contribute to the adoption of healthier dietary habits and enhance awareness regarding healthy living among this population. Materials and Methods: This study was designed as a cross-sectional and observational survey. The sample consisted of 120 voluntary participants (36 women and 84 men), aged between 18 and 69 years, who were selected using a random sampling method from members of fitness centers located in Altınordu, Ordu, Türkiye. After providing informed consent, participants completed a structured questionnaire developed based on relevant literature. Data were analyzed using IBM SPSS® (Version 21.0 for Windows, SPSS Inc., Chicago, IL, USA). The normality of numeric variables was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. For comparisons between two independent groups, the Independent Samples t-test was applied to normally distributed data, while the Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. Correlations between continuous variables were analyzed using the Spearman correlation test. Results were presented as Mean±Standard Deviation (Mean±SD), number and percentage [n (%)], or percentage (%). A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The study included 120 participants, with 30% (n=36) women and 70% (n=84) men, aged between 18 and 69 years. The mean age was 31.4±8.7 years. Among participants, 39.1% were classified as obese. Obese individuals had significantly lower scores in general nutrition knowledge (p<0.001), sports nutrition knowledge (p<0.001), and total nutrition knowledge (p<0.001) compared to non-obese participants. In addition, men scored significantly lower in general nutrition knowledge (p=0.045). Older individuals and those with lower educational attainment also had significantly lower scores in general nutrition (p=0.026, p=0.029), sports nutrition (p=0.042, p=0.004), and total nutrition knowledge (p=0.017, p=0.013). Conclusion: This study demonstrated that nutritional knowledge levels among fitness participants were significantly associated with various demographic factors. Obese individuals had lower levels of general, sports-specific, and overall nutrition knowledge compared to their non-obese counterparts. Similarly, males, older individuals, and those with lower educational levels exhibited lower nutrition knowledge. However, income level did not show a statistically significant relationship with nutrition knowledge. These findings highlight the need for targeted nutritional education and awareness initiatives, particularly for at-risk populations. Ensuring that individuals engaging in fitness activities have access to accurate and adequate nutritional information is crucial for both personal health and optimal physical performance.