Dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı ve iş performansı üzerine etkisi: Bursa ilinde örnek bir uygulama
The effect of transformational leadership on innovative work behavior and job performance: A sample application in Bursa province
  1. Tez No: 969992
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otomotiv sektörü yöneticilerin dönüşümcü liderlik özelliklerinin yenilikçi iş davranışı ve iş performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Dönüşümcü lider, vizyoner düşünme yeteneği ile çalışanlarını motive ederek değişim ve dönüşüm oluşturan, etkili iletişim kuran ve kişisel gelişimlerine önem veren liderlik tarzıdır. Bu yaklaşım, çalışanların yenilikçi düşünme becerilerini geliştirmelerine, değişime açık bir tutum benimsemelerine ve örgüt içerisinde pozitif yönde değişimlerin gerçekleşmesini sağlar. Yenilikçi iş davranışı ise, bireylerin iş yapış süreçlerinde yeni fikirler üretme, mevcut yöntemleri iyileştirme ve yaratıcı çözümler uygulama çabasıdır. Örgütün rekabet gücünü artırarak sürdürülebilir büyümeyi destekler. İş performansı ise, yöneticilerin ve bireylerin iş amaçlarına ulaşma düzeylerini ifade etmektedir. Rekabetin yoğun olduğu, hızla değişen ve teknolojik gelişmelerin sıkça yaşandığı günümüz iş dünyasında, yöneticilerin dönüşümcü liderlik özellikleri ve inovatif davranışlar göstermesi örgütlerin sürdürülebilir başarısı için kritik rol oynamaktadır. Araştırmanın evrenini, Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren otomotiv sektöründeki üst, orta ve alt düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmada, Çok faktörlü liderlik ölçeği, yenilikçi iş davranışı ölçeği ve iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde ilk olarak tanımlayıcı istatistikler ve normal dağılım testleri gerçekleştirilmiş; ardından güvenilirlik analizleri ve faktör analizleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki etkiyi ölçmek için regresyon analizi yapılarak sonuçlar verilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, yöneticilerin dönüşümcü liderlik özelliklerinin yenilikçi iş davranışları ve iş performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, dönüşümcü liderlik özeliklerinin yenilikçi iş davranışını ve iş performansını artırmadaki önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of transformational leadership characteristics of automotive sector managers on innovative work behavior and job performance. Transformational leader is a leadership style that creates change and transformation by motivating employees with visionary thinking ability, establishes effective communication and attaches importance to their personal development. This approach enables employees to develop innovative thinking skills, adopt an attitude open to change and ensure positive changes in the organization. Innovative work behavior is the effort of individuals to generate new ideas, improve existing methods and apply creative solutions in business processes. It supports sustainable growth by increasing the competitiveness of the organization. Job performance, on the other hand, refers to the level of achievement of business objectives by managers and individuals. In today's business world where competition is intense, rapidly changing and technological developments are frequent, managers' transformational leadership characteristics and innovative behaviors play a critical role for the sustainable success of organizations. The population of the study consists of senior, middle and lower-level managers in the automotive sector operating in Bursa Organized Industrial Zone. Quantitative research method was preferred in the study and questionnaire was used as a data collection tool. Multifactor leadership scale, innovative work behavior scale and work performance scale were used in the study. The collected data were analyzed using SPSS 25 program. In analyzing the data obtained in the study, descriptive statistics and normal distribution tests were first performed, followed by reliability analyses and factor analyses. Regression analysis was performed to measure the effect between variables and the results were given. As a result of the findings, it was seen that transformational leadership characteristics of managers have a significant and positive effect on innovative work behaviors and job performance. These results reveal the importance of transformational leadership characteristics in increasing innovative work behavior and job performance.