Ana dili olarak Türkçe öğretiminde etkileşimli konuşma
Talk in interaction in teaching Turkish as a mother tongue
- Tez No: 970544
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Konuşma; duygu ve düşünceleri anlatma, dilsel üretimde bulunma, bağlam üretme, anlamlı eylemler oluşturma gibi çeşitli birçok işlemi gerçekleştirmeyi sağlayan hayati bir beceridir. Bu becerinin temelinde işlemsel ve etkileşimsel olmak üzere iki boyut bulunmaktadır. Etkileşimli konuşma, tarafların konuşmaya özgü işlemsel işlevlerle birlikte söz sırası alma, iş birliği yapma, açıklama isteme gibi etkileşim stratejilerini kullandığı konuşmadır. Bu tür konuşmalar, ana dili eğitiminin temel amaçlarından dil kullanımını mümkün kılması bakımından önemlidir. Bu bağlamda dil kullanımını şekillendiren etkileşimli konuşmaya ait edimbilimsel becerilerin öğretim süreçlerinde sistematik bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Çalışmada ana dili olarak Türkçe öğretiminde etkileşimli konuşmanın nasıl ele alındığını belirlemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda ortaokul Türkçe ders kitapları doküman incelemesi yöntemi ile incelenerek etkinliklerde etkileşimli konuşmanın nasıl ele alındığı, öğrenme sürecinin nasıl oluşturulduğu belirlenmiştir. Ayrıca etkileşimli konuşmanın Türkçe derslerinde nasıl ele alındığına dair Türkçe öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda etkileşimli konuşma becerisinin öğretimine yönelik olarak öğretim programı, ders kitapları ve öğretmen uygulamaları arasında bütüncül ve sistematik bir öğrenme sürecinin oluşturulamadığı ortaya konmuştur. Kazanımların dengesiz dağıldığı, etkinliklerin etkileşim bileşenleri açısından yetersiz kaldığı ve öğretmen bilgilerinin eksik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Conversation is a vital skill that enables the realization of many processes such as expressing feelings and thoughts, linguistic production, producing context, and creating meaningful actions. This skill is based on two dimensions: transactional and interactional. Talk in interaction is speech in which the parties use interactional strategies such as taking turns, cooperating, asking for clarification along with speech-specific procedural functions. Talk in interaction is important in terms of enabling language use, which is one of the main goals of mother tongue education. In this context, the pragmatic skills of talk in interaction that shape language use should be addressed systematically in teaching processes. This study aims to determine how talk in interaction is handled in teaching Turkish as a mother tongue. In this context, the Turkish Lesson Teaching Program (2019) and secondary school Turkish textbooks were examined by document analysis method, and it was determined how talk in interaction was handled in achievements and activities. The study revealed that a holistic and systematic learning process for the teaching of the talk-in-interaction skill could not be established across the curriculum, textbooks, and teaching practices. It was also found that the learning outcomes were unevenly distributed, the activities were insufficient in terms of interaction components, and the teachers' knowledge was inadequate.