Expressions idiomatiques dans le cadre des objectifs pragmatiques et sociolinguistiques en FLE
Yabancı dil olarak Fransızca öğretiminde edimbilimsel ve toplumdilbilimsel hedefler çerçevesinde deyimler kullanımı
  1. Tez No: 970548
  2. Yazar: İPEK DENİZ BALÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yabancı dil olarak fransızca öğretiminde kullanılan kitaplardaki iletişimsel ve sosyo-kültürel hedefler çerçevesinde deyimlerin kullanımının edimbilimsel ve toplumdilbilimsel açıdan incelenmesini, öneri ve katkıları ele almaktadır. Çalışma, seçilen dil öğretim kitabının farklı seviyelerinde öğrencilerin dil becerilerini geliştirmede deyimlerin kullanımına ne kadar yer verdiğini araştırmaktadır. Deyimler, iletişimsel hedefler açısından dilin edimbilimsel yönünü vurgulamakta ve öğrencilerin etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Fransızca öğretim kitaplarında deyimlerin öğretilmesi ve kullanılması, öğrencilerin dilin gerçek hayatta nasıl kullanıldığını öğrenmelerine yardımcı olacak etkinlikler ve örnekler içermelidir. Sosyo-kültürel hedefler açısından ise, deyimler bir dilin kültürel ve toplumsal özelliklerini yansıtan öğelerden biri olduğu için, öğrencilerin hedef dilin kültürel bağlamını anlamalarına ve kültürel farkındalıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak ve öğrencilerin gerçek iletişim durumları içerisinde bu bağlamları anlayabilmeleri amacıyla içerikte deyimlere yer verilmelidir. Bu tez, dil öğretim kitaplarında sosyo-kültürel hedefler çerçevesinde deyimlerin varlığını ve etkisini inceleyecektir. Ayrıca bu araştırma, edimbilimsel ve toplumdilbilimsel hedefler çerçevesinde, deyimler içeren etkinliklerin sunulması ve öğretim materyallerini tasarlama ve kullanma konusunda bize yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of idiomatic expressions in French as a Foreign Language (FLE) textbooks within the framework of communicative and socio-cultural objectives, while also addressing suggestions. The study seeks to determine to what extent idiomatic expressions are used to improve students' skills at various levels of the selected textbook. Idiomatic expressions emphasize the pragmatic aspect in the context of communicative objectives and help students develop their ability to communicate effectively. The teaching and use of idiomatic expressions in FLE textbooks should include activities and examples that help students understand how the language is used in real life. From a socio-cultural perspective, idiomatic expressions are among the elements that reflect the cultural and social characteristics of a language. Therefore, their inclusion in the content aims to help students understand the cultural context of the target language and develop their cultural awareness so that they can understand these contexts in“real communication situations.”This thesis will examine the presence and impact of idiomatic expressions in language teaching textbooks, with a focus on socio-cultural objectives. Furthermore, this research will guide us in the design and use of teaching materials by proposing activities containing idiomatic expressions within the framework of pragmatic and sociolinguistic objectives.