Conservation approaches for historical and cultural heritage sites in conflict areas: Gaza case
Çatışma bölgelerindeki tarihi ve kültürel miras alanlarında koruma yaklaşımları: Gazze örneği
  1. Tez No: 970622
  2. Yazar: MOHAMMED S A ELFARRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE AYDAN SAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya binlerce yıldır kültürel, ekonomik, sosyal, siyasi, askeri, dini ve diğer nedenlerle çatışma ve savaşlardan etkilenmiştir. Bu süreçte çatışmalar, insanlığın güvenli ve istikrarlı bir yaşam alanı kurma çabalarını yok etmeye devam etmektedir. Çatışmalarda ve özellikle savaşlarda kültürel mirasın korunması önemlidir; çünkü geleneklerle ilişkilendirilen değerli semboller ve tarihi miras bu şekilde yok edilmektedir. Bu nedenle dünyanın farklı coğrafi bölgeleri eğitim, bilimsel araştırma ve turizm yoluyla kültürel miraslarını koruma ve geliştirme çabasındadır. Kültürel miras, somut ve somut olmayan biçimleriyle tarihe tanıklık ederek uygarlığın gelişimini ve toplumların kimliğini temsil eden değerler ve insanlığın ortak mirası olarak yerel ve uluslararası düzeyde korunmalıdır. Ekonomik ve sosyal kalkınma sürecindeki rolünün yanı sıra kültür ve turizm gibi birçok alanda kullanılabilecek milli bir kaynaktır. Ancak, birçok ülkede kültürel miras, ihmalden, kamu ve toplum bilincinin eksikliğinden veya savaş ve çatışmalardan kaynaklanan zararlara bağlı sorunlarla ve yok olma riski ile karşı karşıyadır. Bu olgudan hareketle tezin amacı; çatışmalar nedeniyle yok olma tehdidi altındaki tarihi ve kültürel miras alanlarının korunmasında; bu sürecin en önemli aşaması ve zorunlu önceliği olan bu değerlerin tanımlanması ve belgelenmesine yönelik politika ve yöntem(ler)i açıklayarak, yönlendirici olmaktır. Böylece çatışma alanlarındaki miras değerlerinin sürdürülebilirliğinde zorunlu olan koruma politikalarına, uygulamaya ve/veya ulusal ve uluslararası mevzuat ve sözleşmelere, alan yazına katkı sağlanacak ve bir rehber hazırlanacaktır. Gazze şehri“eski kent dokusu”çalışmanın örneklem alanı olarak seçilmiştir. M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan hem yerel hem de uluslararasında tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Gazze Şehri, tarihi boyunca çatışmalar, kuşatmalar ve siyasi istikrarsızlıklarla birçok değişikliğe uğramıştır. Ancak Gazze Eski Kenti, siyasi ve ekonomik zorluklar, kaynak ve yönetim eksikliği ile uluslararası duyarsızlık gibi nedenlerle hâlâ UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almamaktadır. Bu nedenle, 7 Ekim 2023'ten bu yana süren yıkıcı savaş ise kentin tarihi yapılar ve kültürel çeşitliliğin varlığı tehlike altındadır. Tez çalışmasının bulguları ile süregiden bu savaşlarla tarihi kültürel değerlere verilen zararlar belirlenmekte ve böylece bu konunun tanınırlığını ve farkındalığı sağlanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
For thousands of years, the world has been affected by conflicts and wars driven by cultural, economic, social, political, military, religious, and other factors. These conflicts have continued to destroy many of the structures and values that humanity has tried to build in pursuit of a safe and stable life. The protection of cultural heritage—especially in times of war—is crucial, as valuable symbols and historical assets are often irreversibly damaged. Therefore, different regions of the world strive to protect and develop their cultural heritage through education, scientific research, and tourism. Cultural heritage, in both tangible and intangible forms, bears witness to history, reflects the development of civilizations, and represents the identity of societies. As the shared heritage of humanity, it must be preserved at both local and international levels. In addition to its cultural value, it is a national resource that contributes to economic and social development, particularly in areas such as culture and tourism. However, in many countries, cultural heritage faces threats due to neglect, lack of public awareness, and especially the impacts of war and conflict. Based on this reality, the aim of this thesis is to provide guidance for the protection of historical and cultural heritage sites threatened by destruction due to conflict. It explains the policies and methods for identifying and documenting these values, which are considered the most essential and urgent steps in the conservation process. In this way, the thesis contributes to national and international policies, legal frameworks, practices, and conventions required for the sustainability of heritage in conflict zones, and serves as a guide in the field. Gaza's Old City, with its historical urban fabric, has been selected as the case study. The city of Gaza, with local and international cultural value dating back to 3000 BCE, has undergone many changes due to wars, sieges, and political instability. However, due to political and economic difficulties, limited conservation resources, and inadequate planning and international indifference, Gaza's Old City has not yet been included in the UNESCO World Heritage List. Since October 7, 2023, the destructive war affecting Gaza's Old City has seriously endangered its historical structures and cultural diversity. Based on the findings of this thesis, the damage to cultural assets caused by the ongoing conflict is identified, and awareness of the seriousness of the situation is promoted.