Aile sağlığı merkezine başvuran menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı deneyim ve zorlukların değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of experiences and difficulties of menopausal women applying to family health center: A qualitative study
- Tez No: 970806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Menopoz, kadının adet döngüsünün sona erdiği, fizyolojik ve psikososyal değişimlerin yaşandığı doğal bir süreçtir. Bu çalışma, kadınların menopoz deneyimlerini, başa çıkma yöntemlerini ve aile hekimliğinin bu süreçteki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM: Bu araştırma, niteliksel yöntemle yürütülmüştür. Çalışmaya Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 40-65 yaş aralığında doğal menopoz döneminde bulunan 16 kadın katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze toplanmış ve ses kayıtları alınmıştır. Elde edilen veriler beş tema ve ilgili alt temalar şeklinde gruplandırılmıştır. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 54,56 ± 3,48 SS, ortancası 55 olup yaş aralığı 48-62'dir. Menopoz süresi 0-5 yıl arasında olanlar %50, 5-10 yıl olanlar %43,75, 11 yıl ve üzeri olanlar ise %6,25'tir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler beş ana tema altında toplanmıştır: menopoz algısı, fiziksel ve psikolojik etkiler, başa çıkma stratejileri, sosyal destek ve yaşamın etkilenmesi. Katılımcılar menopozu yaşlanmanın başlangıcı ve adet döngüsünün sona ermesi şeklinde tanımlamış, bu süreci doğal bir gelişim olarak değerlendirmiştir. Fiziksel ve ruhsal belirtilerle başa çıkmada bireysel yöntemlerin ve sosyal desteğin önemli rol oynadığı vurgulanmıştır. SONUÇ: Menopoz dönemindeki kadınlar fiziksel, duygusal ve sosyal düzeyde çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu zorluklarla başa çıkmada bireysel stratejilerin yanı sıra sağlık sisteminden alınan desteğin önemi büyüktür. Aile hekimliği birimlerinin, kadınların menopoz sürecine yönelik daha bütüncül, bilgilendirici ve destekleyici hizmetler sunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Menopause is a natural process characterized by the cessation of the menstrual cycle and the occurrence of physiological and psychosocial changes in women. This study aims to examine women's menopause experiences, coping strategies, and the role of family medicine in this process. MATERIALS AND METHODS: This research was conducted using a qualitative methodology. Sixteen women aged 40 to 65, who were in the natural menopausal period and applied to the Training Family Health Center affiliated with the Department of Family Medicine at Sakarya Training and Research Hospital, participated in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form and audio recordings. The obtained data were categorized into five main themes and related sub-themes. RESULTS The mean age of the participants was 54.56 ± 3.48 SD years, with a median age of 55, ranging from 48 to 62 years. Among the participants, 50% had been in menopause for 0–5 years, 43.75% for 5–10 years, and 6.25% for 11 years or longer. The data from the interviews were organized under five primary themes: perception of menopause, physical and psychological effects, coping strategies, social support, and impact on life. Participants defined menopause as the onset of aging and the end of the menstrual cycle, considering it a natural developmental process. The significance of individual coping methods and social support in managing physical and psychological symptoms was emphasized. CONCLUSION: Women in the menopausal period experience various challenges on physical, emotional, and social levels. In coping with these difficulties, the importance of both individual strategies and support from the healthcare system is substantial. Family medicine units are recommended to provide more comprehensive, informative, and supportive services tailored to women undergoing the menopausal transition.