Farklı yakıtlar kullanılan bir yassı tüp katı oksit yakıt pilinin karşılaştırmalı performans analizi
Comparative performance analysis of a flat tube solid oxide fuel cell using different fuels
  1. Tez No: 970880
  2. Yazar: FETHİ MUSTAFA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yassı tüp katı oksit yakıt pilleri günümüzde yüksek sıcaklık yakıt pili teknolojileri arasında enerji dönüşüm verimliliği ve çok yakıtlı esneklikleriyle dikkat çekmektedir. Bu tez kapsamında elektrot gözenekliliği, destek tabaka türü, çalışma basıncı, çalışma sıcaklığı, yakıt içeriği ve yakıt debisi gibi temel tasarım ve işletme parametrelerinin katı oksit yakıt pili performansının üzerine etkileri hem nümerik modelleme hem de deneysel çalışmayla bir arada değerlendirilmiştir. Sayısal analizler, işletme basıncının 1 atm'den 5 atm'ye çıkarılmasının, maksimum güç yoğunluğunu %8-10 oranında iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde çalışma sıcaklığının 700 °C'den 750 °C'ye yükseltilmesi, aynı akım noktasında tepe güç yoğunluğunda yaklaşık %14'lük bir artış sağlamakta ve kinetik kayıpların azalmasına katkıda bulunmaktadır. Yakıt türü karşılaştırmasında ise saf hidrojen beslemesinin, sentez gazına kıyasla gücü yaklaşık %18 daha yüksek tutarak difüzyon verimliliğindeki avantajını göstermiştir. Ek olarak, elektrot gözenekliliğinin 0,45 ve yakıt debisinin 300-400 SCCM aralığında tutulmasının kütle transfer kayıplarını kayda değer biçimde azalttığı görülmüştür. Anot destekli hücre mimarisinin diğer konfigürasyonlara kıyasla ohmik kayıpları %10–15 daha düşük seviyede tutarak en yüksek enerji yoğunluğunu sergilediği belirlenmiştir. Deney sonuçları, model öngörüleriyle büyük oranda paralellik göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, katı oksit yakıt pili tasarımında işletme koşullarının ve mikroyapı optimizasyonunun doğrudan performans çıktısına yön verdiğini ortaya koyarak, ileri ölçekli sistemlerin geliştirilmesi için somut yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flat tubular solid oxide fuel cells (SOFCs) are increasingly prominent among high-temperature fuel cell technologies due to their high energy conversion efficiency and multi-fuel flexibility. This thesis evaluates the effects of key design and operational parameters-electrode porosity, support layer configuration, operating pressure, temperature, fuel composition, and fuel flow rate-on SOFC performance through a combination of numerical modeling and experimental investigation. Numerical analyses reveal that increasing the operating pressure from 1 atm to 5 atm enhances the peak power density by approximately 8-10%. Likewise, raising the operating temperature from 700 °C to 750 °C yields roughly a 14% increase in peak power density at the same current density, contributing to reduced kinetic losses. In fuel type comparisons, pure hydrogen feeding maintains about 18% higher power relative to syngas, demonstrating its advantage in diffusion-limited regimes. Additionally, maintaining an electrode porosity of 0.45 and a fuel flow rate in the 300-400 SCCM range substantially mitigates mass transfer losses. The anode-supported cell architecture was found to deliver the highest energy density, with ohmic losses approximately 10-15% lower than alternative support configurations. Experimental results showed strong agreement with model predictions. The findings underscore that optimizing operating conditions and microstructure in SOFC design has a direct and significant impact on performance, offering a concrete roadmap for the development of next-generation, large-scale systems.