Türkçe öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgilerini geliştirmeye yönelik bir mesleki gelişim program tasarısı
A professional development program design for the development of Turkish teachers' technopedagogical content knowledge.
- Tez No: 971095
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkçe öğretmenlerinin Teknopedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeylerini geliştirmeye yönelik bir mesleki gelişim programının nasıl olması gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında bir mesleki gelişim program tasarısı hazırlanmış, Türkçe öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Hatay ilinde görev yapan 25 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma, karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş, dolayısıyla araştırma boyunca hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kabakçı Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci ve Kurt (2012) tarafından geliştirilen Teknopedagojik Eğitim Yeterlikleri Ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen Türkçe Öğretmenleri TPAB Değerlendirme Formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile araştırmacı tarafından araştırma grubuna sunulan ödevlendirmeler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen uygulama 8 hafta boyunca, toplam 28 ders saati sürmüştür. Araştırmanın bulguları, Türkçe öğretmenleri için geliştirilen mesleki gelişim program tasarısının Türkçe öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgi düzeylerini anlamlı biçimde artırdığını göstermiştir. Öğretmenlerin araştırma kapsamındaki görüşleri incelendiğinde ise araştırmanın kapsamındaki uygulama öncesinde öğretmenler TPAB kavramına genelde aşina olmadıklarını ve uygulamaya dönük bilgi eksiklikleri olduğunu belirtmişlerdir. Eğitim sonrasında ise öğretmenlerin TPAB'ye dair farkındalıklarının arttığı ve ders planlama süreçlerinde teknolojiyi daha bilinçli kullanmaya başlayacaklarını bildirdikleri, pedagojik yöntemleri göz ardı etmeden planlamalar yapabileceklerini aktardıkları ve teknopedagoji kavramı ile TPAB'ı daha ayrıntılı açıklayabildikleri gözlemlenmiştir. Araştırmada kullanılan e-içeriklerin okuma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu ve öğretmenler tarafından olumlu olarak değerlendirildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğretmenler uygulama sürecinde zaman yetersizliği, bazı e-içeriklerin uygunsuzluğu ve teknolojik alt yapı eksikliği gibi sorunlar yaşadıklarını da belirtmişlerdir. Sonuç olarak araştırma, Türkçe öğretmenlerinin TPAB düzeylerinin geliştirilmesinde Türkçe öğretmenlerinin TPAB'larını geliştirmeye dönük bir program tasarısı ile gerçekleştirilen bir eğitimin olumlu yönde etki ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the components of a professional development program aimed at enhancing Turkish teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). Within the scope of the research, a professional development program was designed and implemented with Turkish teachers.The study group consisted of 25 Turkish language teachers working in Hatay province. The research was conducted using a mixed method approach, thus both quantitative and qualitative data were collected throughout the study. Data collection tools included the Technopedagogical Educational Competencies Scale developed by Kabakçı Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci, and Kurt (2012), the TPACK Evaluation Form for Turkish Teachers developed by the researcher, and a semi-structured interview form along with assignments presented to the research group by the researcher. The implementation carried out within the scope of the research lasted for 8 weeks and consisted of 28 class hours. The research findings have shown that the professional development program draft developed for Turkish teachers significantly increased Turkish teachers' technopedagogical content knowledge levels. When examining the views of the teachers involved in the research, it was noted that prior to the implementation of the program, teachers generally stated that they were not familiar with the concept of TPACK, did not know it, and had knowledge gaps regarding its application. After the training, it was observed that the teachers reported an increased awareness of TPACK and indicated they would start using technology more consciously in their lesson planning processes, that they could plan without overlooking pedagogical methods, and that they could explain the concepts of technopedagogy and TPACK in greater detail. Additionally, the research determined that the e-content used was effective in improving reading and listening skills and was positively evaluated by the teachers. However, teachers also reported facing issues such as time constraints during the implementation process, the inadequacy of some e-content, and lack of technological infrastructure. In conclusion, the research revealed that a professional development program designed to improve TPACK among Turkish language teachers plays a crucial role in enhancing their TPACK levels.