Panel sistemine giren ve girmeyen kitapların Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı kitap kriterleri açısından incelenmesi
Review of the books that are and are not entered in the panel system in terms of the Board of Education Board Criteria
- Tez No: 971150
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın uyguladığı panel sistemine giren ve girmeyen ders kitapları, tasarım ilkeleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, panel sisteminin ders kitaplarının görsel ve pedagojik kalitesine etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında, 2019-2023 eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında okutulan toplam altı kitap analiz edilmiştir. Bu kitaplardan üçü panel onaylı, diğer üçü ise panel dışı kaynaklardır. Belirlenen kitaplar, Talim ve Terbiye Kurulu'nun yayımladığı grafik tasarım kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmış, kitaplar yapı, renk, yazı tipi, görsel kullanım ve sembolik düzen gibi tasarım ilkeleri açısından analiz edilmiştir. Bulgular, panel sistemine giren kitapların genellikle görsel bütünlük, akademik uyumluluk ve pedagojik yaklaşımlar açısından daha nitelikli olduğunu ortaya koymuştur. Panel dışı kitaplarda ise özellikle matematiksel içeriklerin sembol yerleşiminde, görsellerin amaca uygunluğunda ve metin-görsel ilişkilerinde ciddi yetersizlikler tespit edilmiştir. Sonuç olarak, panel sisteminin içerik doğruluğu değil, aynı zamanda görsel ve pedagojik standartlar açısından da eğitim materyallerinin kalitesini artırmada önemli bir araç olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, eğitimde kaliteyi artırmak için panel sisteminin yaygınlaştırılmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, textbooks that are subject to the panel system implemented by the Board of Education and Discipline (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı) under the Ministry of National Education, as well as those not subject to this system, were comparatively examined in terms of design principles. The primary aim of the research is to determine the impact of the panel system on the visual and pedagogical quality of textbooks. Within the scope of the study, a total of six textbooks used in secondary education institutions during the 2019–2023 academic years were analyzed. Three of these textbooks were approved by the panel, while the other three were non-panel sources. The selected books were evaluated according to the graphic design criteria published by the Board of Education and Discipline. The study employed the document analysis method, analyzing the books in terms of structure, color, typography, use of visuals, and symbolic layout as design principles. The findings revealed that textbooks approved by the panel system generally exhibit higher quality in terms of visual coherence, academic alignment, and pedagogical approaches. In contrast, non-panel textbooks showed significant deficiencies, particularly in the placement of mathematical symbols, the appropriateness of visuals for the intended purpose, and the relationship between text and images. In conclusion, it was determined that the panel system is not only a tool for ensuring content accuracy but also plays a crucial role in enhancing the quality of educational materials in terms of visual and pedagogical standards. These findings indicate the necessity of expanding the use of the panel system to improve the quality of education.