Board of directors performance assessment – Turkish family-owned companies practices
Yönetim kurulu performans değerlendirmesi – Türk aile şirketleri uygulamaları
- Tez No: 971587
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FATİH DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Yönetim Kurulu performans değerlendirmesi bir şirketin en üst yönetişim organı olan yönetim kurulunun ne kadar etkin ve efektif olduğunu irdelemektedir. Etkin ve efektif olan yönetim kurullarına sahip aile şirketlerinin performanslarının, kurumsal yönetim ilkelerine uyumluluk oranlarının ve sürdürülebilir olma ihtimallerinin daha yüksek olacağına yönelik beklentiler ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar daha ağırlıklı bu faktörleri kendi içinde ve birbirinden izole şekilde değerlendirmekte olup, değerlendirme kriterleri doğası gereği ağırlıklı olarak kısa vadelidir. Bir şirketin sonsuza dek baki kalacağı varsayımı ile sonsuz oyun mantığında bir yönetim kurulu performans değerlendirmesinin hangi kriterlere sahip olması gerektiği bu çalışmada irdelenmiş ve bir vaka analizi ile örnek bir şirketin yönetim kurulu performans değerlendirmesi süreci analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of board performance involves an assessment of the effectiveness and efficiency with which a company's board of directors, as its highest governance body, performs its duties. A substantial corpus of research has been dedicated to investigating the correlation between the efficacy of a family business' board of directors and its subsequent performance, adherence to corporate governance principles, and sustainability. The prevailing tendency in such studies is to evaluate these factors in isolation from one another. Furthermore, the evaluation criteria are inherently short-term in nature. This study sets out to examine the criteria that should be applied to the performance evaluation of a board of directors. It is assumed that the company will exist indefinitely, in accordance with the concept of an infinite game. The study analyses the board of directors' performance evaluation process for a sample company through a case study.