Haydar Haydar'ın Haklu Ercuvân Romanının incelenmesi
Analysing Haydar Haydar's Novel Named Haklu Ercuvân
  1. Tez No: 971597
  2. Yazar: MERVE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENCÜMEN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suriyeli yazar Haydar Haydar'ın Haklu Ercuvân adlı romanını Suriye toplumu ve edebiyatı bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Suriye edebiyatı, zengin bir kültürel geçmişin ve tarihsel birikimin üzerine kurulmuştur. Bu edebiyat, Arap dünyasındaki edebî hareketlere de önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında, siyasî olaylar, iç savaşlar ve dış müdahaleler, Suriyeli yazarların eserlerine damga vurmuş; eserlerinde toplumun sosyal yapısı, kimlik sorunları, toplumdaki sınıfsal çatışmalar ve politik baskılar sıklıkla işlenmiştir. Suriye edebiyatında roman türü, 1960'lı yıllardan itibaren özellikle politik romanlar olarak öne çıkmaktadır. Haydar Haydar, bu dönemde ortaya çıkan Suriyeli yazarlardan biridir ve Haklu Ercuvân adlı romanında Filistin halkının yaşadığı eşitsizlik, toplumsal adaletsizlik, devlet baskısı, birey ve toplum arasındaki çatışmaları ustalıkla işlemiştir. Bu tez, Haydar'ın bu romanını ele alarak, Suriye toplumunun edebiyat ve politika ile ilişkisini derinlemesine incelemektedir. Romanın tematik olarak nasıl sosyal eleştiri işlevi gördüğü, karakterler üzerinden toplumsal sınıfların ve çatışmaların nasıl yansıtıldığı araştırılmıştır. Haydar Haydar'ın bu romanı, Filistin'deki politik rejim, toplumsal sorunlar ve halkın hayatına dair bir eleştiri niteliği taşıdığı için, Arap dünyasında özgün bir yere sahiptir. Romanda Filistin'de yaşayan Nâfiz karakterinin ve ailesinin özelinde İsrail tarafından yaşanılan baskı ve zulüm derinlemesine işlenmiştir. Bu inceleme, Suriye romanının gelişim süreci ile Haydar'ın Haklu Ercuvân romanının bu sürece katkılarını da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to critically examine Haklu Ercuvân, a novel by Syrian author Haydar Haydar, within the socio-cultural and literary context of contemporary Syrian society. Syrian literature has been built upon a rich cultural heritage and a profound historical accumulation, and it has made significant contributions to literary movements across the Arab world. Particularly in the second half of the twentieth century, political events, civil wars, and foreign interventions left a profound impact on the works of Syrian writers. These developments were frequently reflected in literary texts through themes such as social structure, identity crises, class conflicts in society, and political repression. In Syrian literature, the novel as a genre has gained prominence since the 1960s, particularly through its engagement with political themes. Haydar Haydar is one of the prominent Syrian writers who emerged during this period. In his novel Haklu Ercuvân, he skillfully addresses issues such as inequality, social injustice, state oppression, and the tensions between the individual and society, particularly in relation to the Palestinian experience. This thesis undertakes a comprehensive analysis of Haydar's novel, exploring the intricate relationship between Syrian society, literature, and politics. It investigates how the novel functions as a medium of social critique and how class dynamics and social conflicts are reflected through its characters. Haydar Haydar's novel holds a distinctive place in the Arab literary landscape due to its critical portrayal of the political regime in Palestine, its exploration of social problems, and its reflection of everyday life. Through the character of Nâfiz and his family, the novel presents an in-depth depiction of the oppression and violence perpetrated by the Israeli regime. This study also encompasses the developmental trajectory of the Syrian novel and examines the contributions of Haydar's Haklu Ercuvân to this process.