Exploring the digital competences of EFL teachers according to the European digital competence framework
Avrupa dijital yeterlilik çerçevesine göre yabancı dil öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 971634
  2. Yazar: AYŞE BOZOK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'deki üniversitelerin Yabancı Diller Yüksekokullarında görev yapan İngilizce öğretim elemanlarının dijital yeterlilik düzeylerini Avrupa Dijital Yetkinlik Çerçevesi (DigCompEdu) doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğretim elemanlarının dijital teknolojileri öğretim süreçlerine nasıl entegre ettikleri ve bu yeterliliklerinin cinsiyet, yaş, öğretim deneyimi, eğitim geçmişi ve üniversite türüne göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Karma araştırma deseninin benimsendiği çalışmada, nicel veriler DigCompEdu Ölçeği ile toplanmış ve istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiş ve içerik analizi ile yorumlanmıştır. Bulgular, katılımcıların genel olarak B1 (Bütünleştirici) düzeyinde yer aldığını ve bu düzeyin öğretmenlerin dijital araçları temel düzeyde entegre edebildiklerini ancak ileri ve yaratıcı kullanımlarda sınırlılıklar yaşadıklarını ortaya koyduğunu göstermektedir. Sonuçlar, öğretmenlerin dijital pedagojik yetkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla profesyonel gelişim programlarının önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the digital competence levels of English language instructors working at the Schools of Foreign Languages in Turkish universities, based on the European Digital Competence Framework for Educators (DigCompEdu). The study investigates how instructors integrate digital technologies into their teaching practices and whether their competence levels differ according to gender, age, teaching experience, educational background, and type of university. Employing a mixed-methods research design, quantitative data were collected using the DigCompEdu scale and analysed through statistical methods, while qualitative data were obtained through semi-structured interviews and analysed using content analysis. The findings reveal that participants are generally at the B1 (Integrator) level, indicating that while instructors can integrate digital tools at a basic level, they face limitations in advanced and creative uses. The results highlight the importance of professional development programs aimed at enhancing instructors' digital pedagogical competencies.