Exploring the relationship between teachers' innovative behaviour and artificial intelligence – technological pedagogical content knowledge (AI-TPACK)
Öğretmenlerin yenilikçi davranışları ile yapay zeka teknolojik pedagojik alan bilgisi (YZ-TPAB) arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 971638
  2. Yazar: TUĞBANUR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Çukurova Bölgesi'nde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten (EFL) öğretmenlerin Yapay Zekâ-Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (YZ-TPAB) ile yenilikçi öğretim davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel ve korelasyonel bir araştırma deseni kullanılarak, 152 hizmet içi EFL öğretmeninden YZ-TPAB ve Yenilikçi İş Davranışı (IWB) ölçekleri ile demografik bilgiler toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların genel olarak yüksek düzeyde YZ-TPAB yeterliliğine ve orta düzeyde yenilikçi iş davranışına sahip olduğunu ortaya koymuştur. YZ-TPAB puanlarında eğitim düzeyi, okul türü ve yaşa bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı farklar gözlemlenmiştir; genç, daha yüksek eğitimli ve özel okul öğretmenlerinin YZTPAB düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak, cinsiyet, yaş, öğretmenlik deneyimi ve okul türü gibi demografik değişkenlerin yenilikçi davranış düzeylerinde anlamlı farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Önemli olarak, YZ-TPAB ile yenilikçi iş davranışı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between English as a Foreign Language (EFL) teachers' Artificial Intelligence-Technological Pedagogical Content Knowledge (AI-TPACK) and their innovative teaching behaviors in the Çukurova Region of Türkiye. Utilizing a quantitative, correlational research design, data were collected from 152 in-service EFL teachers through AI-TPACK and Innovative Work Behavior (IWB) scales, along with demographic information. The results revealed a generally high level of AI-TPACK proficiency and a moderately high level of innovative work behavior among participants. Statistically significant differences in AI-TPACK scores were observed based on educational attainment, school type, and age, with younger, more educated, and private school teachers reporting higher AI-TPACK levels. However, demographic factors such as gender, age, and teaching experience showed no significant differences in innovative behavior levels. Importantly, a positive and statistically significant correlation was found between AI-TPACK knowledge and innovative work behavior.