UFRS uygulamalarının hisse senedi piyasalarının gelişimine ve performansına etkisi
The impact of IFRS adoption on stock market development andperformance
  1. Tez No: 971664
  2. Yazar: AYKUT GÜRYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), ülkeler arasında ortak bir raporlama dili sağlayarak bilgi asimetrisini azaltma ve sermaye piyasalarının etkinliğini arttırma açısından kritik önem kazanmıştır. Çalışmada, UFRS'nin hisse senedi piyasalarının gelişimi ve performansı üzerindeki etkisi, göstergelerin en güncel veri sağladığı dönem olan 2004–2019 yılları arasında, 59 ülkeden oluşan panel veri setiyle incelenmektedir. Hisse senedi piyasası gelişimi, piyasa kapitalizasyonu (LNMCAP), devir hızı (STURN), toplam işlem değeri (STRADE) ve piyasa getirisi (SMR) olmak üzere dört göstergeyle temsil edilmiş; her bir gösterge için ayrı bir model kurulmuştur. Bu çalışmada, ülkeler arası ortak şokları ve eğim farklılıklarını dikkate alan modern ve dinamik bir panel yaklaşımı olan Dinamik Ortak Korelasyonlu Etkiler (DCCE) yöntemi kullanılmıştır. Ampirik bulgulara göre, DCCE ile tahmin edilen uzun dönem katsayıları UFRS uygulamasının dört gösterge üzerinde negatif ve istatistiksel açıdan anlamlı etkilere sahip olduğunu işaret etmektedir. Bulgular UFRS'nin özellikle geçiş maliyetleri, kurumsal kapasite yetersizlikleri ve olumsuz makro şoklar nedeniyle piyasa büyüklüğü, likidite ve getiriler üzerinde olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışma, metodolojik bir yenilik olarak ortak şokları ve heterojenliği birlikte dikkate alan DCCE yöntemiyle uzun dönem tahminler üretmesi, geniş ve güncel bir veri seti kullanması ve piyasa gelişimini çok boyutlu göstergelerle test etmesi bakımından literatüre hem yöntemsel hem de ampirik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting Standards (IFRS) have gained critical importance by providing a common reporting language across countries, thereby reducing information asymmetry and enhancing the efficiency of capital markets. This study examines the effect of IFRS on stock market development and performance using a panel dataset of 59 countries over 2004–2019—the period for which the indicators provide the most recent coverage. Stock market development is proxied by four indicators—market capitalization (LNMCAP), turnover ratio (STURN), total value of shares traded (STRADE), and stock market return (SMR)—with a separate model estimated for each. This study employs the Dynamic Common Correlated Effects (DCCE) estimator, a modern dynamic panel approach that explicitly accounts for cross-country common shocks and slope heterogeneity. The empirical findings indicate that the long-run coefficients estimated via DCCE point to negative and statistically significant effects of IFRS adoption on all four indicators. These results suggest that IFRS, particularly through transition costs, limited institutional capacity, and adverse macroeconomic shocks, exerts unfavorable impacts on market size, liquidity, and returns. Methodologically, the study contributes to the literature by producing long-run estimates that jointly accommodate common shocks and heterogeneity using the DCCE framework, by relying on a broad and up-to-date cross-country dataset, and by evaluating stock market development with a multidimensional set of indicators.