Erol Güngör'ün bakış açısıyla bir aydın olarak öğretmenin rolü
The role of the teacher as an intellectual from Erol Güngör's perspective
  1. Tez No: 971815
  2. Yazar: FATİH AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Çalışma Erol Güngör'ün kültür sosyolojisi, millî kimlik, eğitim ve sosyal sorumluluk alanındaki fikirlerinden hareketle, çağdaş Türkiye'de bir aydın olarak öğretmenin rolünü yeniden düşünmeyi, Erol Güngör'ün çeşitli aydın tanımlarını sınıflandırarak, aydın öğretmeni ifade eden yönleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Güngör'ün yazılarını yazdığı süreli yayınlardan gazete formatındaki Ortadoğu, Ayrıntılı Haber, Yeni İstanbul ve Millet; süreli yayınlardan dergi formatında olan Töre, Düşünen Adam, Yeni Sözcü, Türk Yurdu, Türk Edebiyatı, Çakıl, Hilal, Yol, Hisar, Konevi ve Milli Hareket ile basılı kitapları incelenmiştir. Çalışmada içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi yöntemiyle metinler sistematik ve nesnel bir şekilde incelenerek, metinde gizli olan kategori ve kodlar ortaya çıkarılmıştır. Temaların ve kategorilerin oluşturulmasında hem literatürdeki kavramsal çerçeveden hem de içerik analizinden hareket edilmiştir. Dokümanlardan ulaşılan temalar içinde yine literatüre göre kategoriler oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda Erol Güngör'ün bakış açısı, fikir dünyası üzerinden aydın kavramının irdelenmesi, anlaşılması, tanımlanması ve bu kavramın bir aydın olarak öğretmen rolü ile benzeşen ve farklılaşan yönlerinin tespit edilmesine çalışılmıştır. Erol Güngör'ün bir aydın olarak sosyal meselelere bakış açısındaki metodolojik yaklaşım, geniş perspektif sunma becerisi, olaylara mesele gözüyle bakma anlayışı, Türkiye'nin geçirmiş ve geçirmekte olduğu sosyal değişimleri anlamlandırma çabası, eğitim öğretim ile eğitim programı liderliği, öğretmen liderliği, öğretmen rolü gibi kavramların bu bakış açısıyla değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to rethink the role of the teacher as an intellectual in contemporary Türkiye, by starting from Erol Güngör's ideas in the fields of cultural sociology, national identity, education and social responsibility, and to reveal the aspects that express the intellectual teacher by classifying Erol Güngör's various definitions of intellectual. Within the scope of the study, the periodicals in which Güngör wrote his articles, namely Ortadoğu, Ayrıntılı Haber, Yeni İstanbul and Millet in newspaper format; Töre, Düşünen Adam, Yeni Sözcü, Türk Yurdu, Türk Edebiyatı, Çakıl, Hilal, Yol, Hisar, Konevi and Milli Hareket in magazine format and his printed books were examined. A qualitative content analysis was used in the study. By systematically and objectively examining the texts with the content analysis method, hidden categories and codes in the text were revealed. In the creation of themes and categories, both the conceptual framework in the literature and content analysis were used as a starting point. Categories were created and proportioned according to the literature within the themes reached from the documents. As a result of the findings obtained, it was attempted to examine, understand and define the concept of intellectual through Erol Güngör's perspective and the world of ideas, and to determine the similar and different aspects of this concept with the role of the teacher as an intellectual. Erol Güngör's methodological approach to social issues as an intellectual, his ability to provide a broad perspective, his understanding of looking at events from a problem perspective, his effort to make sense of the social changes that Turkey has gone through and is going through, enable the evaluation of concepts such as education and training and curriculum leadership, teacher leadership, and the role of the teacher from this perspective.