ABO ve Rh kan grupları ile sistemik inflamasyon göstergeleri arasındaki ilişkinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the relationship between ABO and Rh blood groups and systemic inflammation parameters
  1. Tez No: 971868
  2. Yazar: MERVE KAVUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı kan gruplarının, özellikle inflamatuar ve neoplastik süreçleri içeren kronik dejeneratif hastalıkların gelişme riski ile ilişkili olabileceği bildirmiştir. Son çalışmalar, kan hücreleri oranlarının düşük dereceli sistemik inflamasyonu belirlemede güvenilir bir prognostik faktör olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, vücuttaki sistemik inflamasyon düzeyini yansıtan çeşitli inflamatuar biyobelirteçler ve kan indeksi değerleri ile ABO ve Rh kan grubu sistemleri arasındaki muhtemel ilişkileri belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, 2023-2024 yılları arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Buna göre, beden kütle indeksi normal aralıkta olan, kronik ilaç kullanımı bulunmayan ve inflamatuar ek hastalığı olmayan, 18-65 yaş aralığındaki toplam 1051 kişinin verisi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada yaş, cinsiyet, kan grubu, inflamatuar biyobelirteçler, hemogram değerleri ile bu hemogram değerlerinden hesaplanarak elde edilen sistemik inflamatuar indekslere ait veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, kandaki bazı sistemik inflamatuar biyobelirteçler ile sistemik inflamasyon indeks değerlerinin yaş grupları ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Kan gruplarına göre yapılan değerlendirmede ise, B kan grubu bireylerin CRP düzeylerinin diğer tüm gruplardan, Rh pozitif bireylerin de Nötrofil/Lenfosit oranı ve Lökosit/Lenfosit oranı değerlerinin Rh negatif bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca kandaki inflamatuar biyobelirteçlerle en fazla korelasyona sahip kan indeksinin MPV/PLT olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, O ve B kan grubuna sahip bireylerde subklinik kronik inflamasyon göstergelerinin daha yüksek bulunması, bu bireylerde metabolik hastalık gelişme riskinin tahmin edilmesinde değerli bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that different blood groups may be associated with the risk of developing chronic degenerative diseases, particularly those involving inflammatory and neoplastic processes. Recent studies indicate that blood cell ratios may be a reliable prognostic factor in determining low-grade systemic inflammation. The purpose of this study was to look for probable correlations between numerous inflammatory biomarkers and blood index values that represent the extent of systemic inflammation in the body, as well as the ABO and Rh blood type systems. For this purpose, the files of patients who applied to Ankara Etlik City Hospital's Internal Medicine Outpatient Clinic between 2023 and 2024 were retrospectively analysed. Accordingly, data from a total of 1051 individuals aged 18–65 with a body mass index within the normal range, no chronic medication use, and no inflammatory comorbidities were included in the study. Data on age, gender, blood group, inflammatory biomarkers, haemogram values, and systemic inflammatory indices calculated from these haemogram values were analyzed with the SPSS package. According to the results of the analysis, various systemic inflammatory biomarkers and systemic inflammation index values in blood differed statistically significantly between age groups and genders. CRP levels in group B were statistically significantly higher than in all other groups, and Neutrophil/Lymphocyte ratio and Leukocyte/Lymphocyte ratio values in Rh+ individuals were statistically significantly higher than in Rh- individuals. Furthermore, it has been determined that the blood index most strongly correlated with inflammatory biomarkers in the blood is MPV/PLT. In conclusion, the higher levels of subclinical chronic inflammation markers found in individuals with O and B blood types may be a valuable indicator for predicting the risk of developing metabolic disease in these individuals.