Abelmoschus esculentus meyvesinin özütü kullanılarak çinko oksit nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of zinc oxide nanoparticles using abelmoschus esculentus fruit extract
- Tez No: 971877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda nanoteknoloji, yeni malzeme bilimi içerisinde önemli bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmıştır; metal ve yarı iletken nanoparçacıkların sentezi, yeni teknolojilerin ilerlemesindeki potansiyel kullanımları nedeniyle önem kazanmaktadır. Hem bitkilerin hem de mikroorganizmaların (bakteri, mantar, alg ve yosun gibi) kullanıldığı yeşil nanopartikül sentezi hem insan sağlığı hem de çevre üzerinde minimum etkiye sahip olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Yeşil kimya kullanılarak nanopartikül sentezi, basitliği, maliyet etkinliği, çevresel sürdürülebilirliği ve büyük ölçekli üretime uygunluğu nedeniyle alternatif bir yöntem olarak önemlidir. Ayrıca, bu yöntem kullanılarak sentezlenen metal oksit nanopartiküller çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çinko oksit nanopartiküllerinin çevreye duyarlı sentezi ve karakterizasyonu araştırılmıştır. ZnO nanopartikülleri, optimum koşullar altında Abelmoschus esculentus (AE) meyve özütü kullanılarak bir Zn2+ çözeltisinin biyolojik olarak indirgenmesiyle etkili bir şekilde sentezlenmiştir. Biyosentezlenen AE-ZnO nanopartiküllerinin karakterizasyonu amacıyla UV-Vis spektroskopisi (UV-Vis), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX), X-ışını kırınımı (XRD), dinamik ışık saçılması (DLS) ve zeta potansiyeli teknikleri kullanılmıştır. AE-ZnO nanopartiküllerinin varlığı, UV-Vis spektroskopisi ile 374 nm'de bir yüzey plazmon rezonans (SPR) pikinin gözlemlenmesiyle doğrulandı. Abelmoschus esculentus (AE) meyve özütünün yapısındaki fonksiyonel grupların (flavonoidler, fenolik bileşikler, alkaloidler, terpenoidler ve tanenler) indirgenmeden önce ve indirgenme sırasında tanımlanması için FT-IR spektroskopisi kullanıldı. SEM incelemesi, AE-ZnO nanopartiküllerinin nanometre ölçeğinde olduğunu, küresel bir morfoloji sergilediğini ve düzgün bir dağılım gösterdiğini ortaya koydu. EDX analizi AE-ZnO nanopartiküllerinin temel bileşenlerini doğruladı ve çinkonun varlığını açıkça gösterdi. XRD analizi, AE-ZnO nanopartiküllerinin hem kristal yapıya sahip olduğunu hem de saflığını doğruladı. Zeta-sizer analiz sonuçlarına göre, sentezlenen AE-ZnO NP'lerinin ortalama parçacık boyutu 141,7 nm, üç tekrarlı ölçüm sonrasında ortalama zeta potansiyel yük değeri ise -7,42 meV olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In in recent times, nanotechnology has emerged as an important investigating domain within new materials science, with the synthesis of metal and semiconductor nanoparticles gaining prominence due to its prospective uses in the advancement of novel technologies. The green synthesis of nanoparticles, which involves the use of both plants and microorganisms (some examples of which are bacteria, fungi, algae, and mosses), is of great significance since it has a minimum impact on both human health and the environment. Nanoparticle synthesis using green chemistry is significant as an alternative method due to its simplicity, cost-effectiveness, environmental sustainability, and appropriateness for large-scale manufacturing. Additionally, metal oxide nanoparticles that are synthesized using this method are utilized in a variety of fields. The present study investigates the environmentally benign synthesis of zinc oxide nanoparticles and their characterization. ZnO nanoparticles were effectively synthesized by bioreducing a Zn2+ solution using Abelmoschus esculentus (AE) fruit extract under optimal conditions. UV-Vis spectroscopy (UV-Vis), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray analysis (EDX), X-ray diffraction (XRD), dynamic light scattering (DLS), and zeta potential were the techniques that were utilized in order to characterize the biosynthesized AE-ZnO nanoparticles. The presence of AE-ZnO nanoparticles was confirmed by UV-Vis spectroscopy the observation of a surface plasmon resonance (SPR) peak at 374 nm. FT-IR spectroscopy was employed to identify the functional groups (flavonoids, phenolic compounds, alkaloids, terpenoids, and tannins) in the structure of Abelmoschus esculentus (AE) fruit extract before to and during reduction. SEM investigation indicated that AE-ZnO nanoparticles were within the nanoscale range, exhibited a spherical morphology, and demonstrated uniform distribution. EDX analysis verified the fundamental components of AE-ZnO nanoparticles and distinctly indicated the presence of zinc. XRD analysis confirmed both the crystalline structure and purity of AE-ZnO nanoparticles. According to zeta-sizer analysis results, the average particle size of the synthesized AE-ZnO NPs was 141.7 nm, and the average zeta potential charge value was measured as -7.42 meV after three replicate measurements.