İçişleri Bakanlığındaki denetleme sistemi: Bir model önerisi
- Tez No: 97204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çağdaş, demokratik, adil yönetimi tamamlayan bir fonksiyon olarak, teftiş hizmetleri, yönetimin karar verme ve uygulamadan sonraki üçüncü aşamayı teşkil etmektedir. İçişleri Bakanlığında, müfettiş, kontrolör, denetçi ve benzeri unvanlarla teftiş hizmetleri yürütülmektedir. Kamu yönetiminde teftiş hizmetlerinin diğer idari hizmetlerden farklı bir şekilde kariyer olarak düzenlenmiş olması, konunun önemini ortaya koymaktadır. Teftiş hizmetlerinin özellikleri, objektif, tarafsız olması gereken müfettişleri, özlük haklan yönünden güvencelere sahip olmalarını zorunlu kılmaktadır. Diğer taraftan bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin de teftiş hizmetine yansıtılması çağımızın bir gereği olmuştur. Savurganlığın azaltılması, kaynakların daha etkin kullanılması, yolsuzluklarla daha etkin bir mücadele için, sorunları sadece hukuki boyutlarıyla değil, yerindelik ve verimlilik yönlerinden de değerlendirmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a completing function of the contemporoary, democratic and faid administration, supervision serrvices constitute the third step of the administration after“making a decision”and“application”. Supervision services at the Ministry of Interio Affairs are being conducted under the titles as inspector, controller, supervisor and vice versa. In terms of career, supervision services, being arranged differently from the other administrative services in the public order, exposes the importance of the topic. The specifications of the supervision services entails supervision, who have to be objective and impartial, to have guarantees in respect to basic social rights. On the other hand, reflecting the developments in computer technology to the supervision services has become a main need of our times. In order to reduce extravagance, use the sources more effecticvely and combat misuse of authoritiy more properly, the problems must be dealt with not only in terms of it's lawful dimensions but also in terms of it's appropriateness and productivity aspects.