Bir sosyal politika aracı olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları: Ççanakkale ili örneği
Social assistance and solidarity foundations as a social policy tool: the example of Çanakkale
  1. Tez No: 972239
  2. Yazar: ASLI KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2020–2024 yılları arasında Çanakkale ilinde uygulanan sosyal yardım programlarının kapsamı ve gelişimi incelenmiştir. Çanakkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilen engelli ve engelli yakını aylığı, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, eğitim materyali yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, gıda yardımı, elektrik tüketim desteği ve kronik hastalık yardımları, kurumdan elde edilen sayısal veriler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma kapsamında dokümantasyon yöntemi kullanılmış ayrıca Çanakkale SYDV den elde edilen sayısal veriler betimsel analiz yapılarak yorumlanmıştır. Bulgular, 2020–2024 yılları arasında sosyal yardım programlarında belirgin bir artış yaşandığını göstermektedir. Aylık yardımlar kapsamında kişi başına sağlanan destek artarken, sağlık ve eğitim yardımları da benzer şekilde yükselmiştir. Özellikle eğitim materyali yardımlarında kayda değer bir büyüme yaşanmış ve bu alan toplam yardım tutarı içinde önemli bir pay elde etmiştir. Kronik hastalık yardımları da zaman içinde artış göstererek bireysel destek düzeyinde önemli bir noktaya ulaşmıştır. Elde edilen veriler, sosyal yardım sisteminin ekonomik koşullar, enflasyon ve toplumsal ihtiyaçlara bağlı olarak yıllara göre düzenlendiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede sosyal yardımlar, yalnızca maddi destek sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda toplumsal eşitlik ve sosyal koruma işlevi gören stratejik bir araç haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was focused on to examine the scope and development of social assistance programs implemented in Çanakkale Province between 2020 and 2024. The disability and disability-relative allowances, conditional education and health assistance, educational material support, aid for widowed women, food assistance, electricity consumption support, and chronic illness aid were evaluated using numerical data provided by the Çanakkale Social Assistance and Solidarity Foundation. In this study, the documentation method was used within the scope of qualitative research, and the numerical data obtained from Çanakkale SYDV were analyzed using descriptive analysis. The results show that there was a significant increase in social assistance programs between 2020 and 2024. While the per capita amount of monthly assistance increased, health and education aid also exhibited an upward trend. There has been a significant growth in educational material aid in particular, and this area has acquired a considerable share of the total aid provided. Chronic disease benefits have also increased over time and reached a significant point at the individual support level. The data obtained indicate that the social assistance system is adjusted over the years in response to economic conditions, inflation, and social needs. In this regard, social assistance has become a strategic tool that not only provides financial support but also serves to promote social equality and social protection.