Okul yöneticilerinin duygusal zekâ ve liderlik davranışları
Emotional intelligence and leadership behaviors of school principals
  1. Tez No: 972658
  2. Yazar: EGE ÖZGÜR ALTIKARDAŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA MELİHA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin, duygusal zekâlarını yönetici becerileriyle nasıl ilişkilendirdiklerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda okul idarecilerinin yönetim sürecinde herhangi bir sorunla karşılaştıklarında hangi duyguları hissettikleri; okul personeli, veli ya da öğrenci ile herhangi bir çatışma yaşadıklarında başvurdukları çözüm yollarının neler olduğu incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, 22 okul yöneticisinin 16'sı duygusal zekâ ile eğitim yönetimi arasında etkileşim olduğunu belirtmiştir. Okul yöneticilerinin duygusal zekâ becerilerinden en çok empati ve etkili iletişim becerisinin liderlik davranışlarını etkilediği, yönetici davranışı ve duygusal zekâ becerileriyle arasındaki ilişkinin en çok empati, iletişim, ekip ruhunun güçlenmesi, problem çözme becerisi ve iş birliği kavramlarıyla açıklandığı saptanmıştır. Öte yandan okul ortamında yaşanan sorunlar karşısında okul yöneticilerinin en yaygın olarak empati duygusunu hissettikleri; olumsuz duygular karşısında en çok duyguları kontrol etme ve empatinin kurma yollarının kullandıkları tespit edilmiştir. İdarecilerin okul içinde yaşadıkları herhangi bir çatışma durumunda başvurdukları çözüm yolları arasında en çok vermiş oldukları yanıt ise sağlıklı iletişim kurma olarak tespit edilmiştir. Aktif dinleme, çözüm odaklı yaklaşım kullanma, empati kurmak ve sakin kalmak ise kullanılan diğer yaygın yöntemler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how school administrators relate their emotional intelligence to their managerial skills. In this context, the study examines what emotions school administrators feel when they encounter any problems in the management process and what solutions they resort to when they experience any conflicts with school staff, parents, or students. A case study design was used in this study. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as the data collection tool. The data were analyzed through content analysis. According to the findings, 16 of the 22 school administrators indicated that there was an interaction between emotional intelligence and educational management. It was determined that empathy and effective communication skills, which are the most prominent emotional intelligence skills among school administrators, influence leadership behaviors, and that the relationship between managerial behavior and emotional intelligence skills is most clearly explained by empathy, communication, team spirit, problem-solving skills, and cooperation. On the other hand, it was found that school administrators most commonly feel empathy when faced with problems in the school environment; when faced with negative emotions, they most often use methods of controlling their emotions and building empathy. Among the solutions that administrators resort to in the event of any conflict within the school, the most common response was found to be establishing healthy communication. Active listening, using a solution-oriented approach, empathizing, and remaining calm were identified as other commonly used methods.