Davranışsal önyargılar ve yatırımcı davranışında cinsiyet farklılığının etkisi
The impact of gender differences on behavioral biases and investor behavior
  1. Tez No: 972657
  2. Yazar: ECE KOZOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk sermaye piyasasında bireysel yatırımcıların davranışsal önyargılarını inceleyerek aşırı güven, iyimserlik, sürü davranışı ve yatkınlık etkisi üzerine odaklanmaktadır. Araştırmada, bu önyargıların yatırımcılar arasında ne kadar yaygın olduğu ve cinsiyet, demografik faktörler ile yatırım deneyiminin yatırım kararları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Özellikle, cinsiyet farklılıklarının yatırım davranışlarını ne ölçüde şekillendirdiği araştırılmıştır. Bu kapsamda, 407 bireysel yatırımcıdan toplanan anket verileri istatistiksel analizler ile değerlendirilmiş ve davranışsal önyargıların varlığı ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türk yatırımcıları arasında aşırı güven, iyimserlik ve yatkınlık etkisinin yaygın olmadığını, ancak sürü davranışının baskın bir eğilim olduğunu göstermektedir. Ayrıca, cinsiyetin davranışsal önyargılar üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Erkek yatırımcılar daha yüksek aşırı güven sergilerken, kadın yatırımcılar sürü davranışına daha yatkın bulunmuştur. Bunun yanı sıra, eğitim seviyesi ve yatırım deneyiminin belirli önyargılar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Daha yüksek eğitim seviyesine sahip yatırımcıların aşırı güven düzeylerinin daha düşük olduğu, daha deneyimli yatırımcıların ise sürü davranışına daha az eğilim gösterdiği görülmüştür. Bu çalışma, gelişmekte olan bir piyasa bağlamında davranışsal finans literatürüne katkı sunmayı amaçlamakta ve yatırımcı psikolojisinin demografik ve kültürel faktörlerden nasıl etkilendiğine dair fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the behavioral biases of individual investors in the Turkish capital market, focusing on overconfidence, optimism, herding behavior, and disposition effect. The research aims to analyze the prevalence of these biases among investors and to explore how gender, demographic characteristics, and trading experience influence investment decisions. The study is particularly interested in understanding whether gender differences play a significant role in shaping investment behavior. Using survey data collected from 407 individual investors, statistical analyses were conducted to test the presence of behavioral biases and their relationships with demographic variables. The findings indicate that while overconfidence, optimism, and disposition effect are not significantly prevalent among Turkish investors, herding behavior is observed to be a dominant tendency. Additionally, the results show that gender differences exist in behavioral biases, with male investors exhibiting higher levels of overconfidence, whereas female investors demonstrate a stronger inclination toward herding behavior. Furthermore, education level and investment experience were found to significantly impact certain biases, with higher education levels reducing overconfidence and more experienced investors displaying lower herding tendencies. The study aims to contribute to the behavioral finance literature by presenting empirical findings from an emerging market context and providing insights into how investor psychology may be influenced by demographic and cultural factors.