An economic growth analysis for euro area countries by panel dynamic ordinary least squares method
Euro bölgesi ülkeleri için ekonomik büyümenin dinamik panel en küçük kareler yöntemi ile analizi
- Tez No: 972803
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ekonometri, İstatistik, Economics, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Euro Bölgesi tek bir para birimi kullanmakta olan Avrupa Birliği ülkelerinden oluşmaktadır. Her ne kadar aynı parasal birlik içinde yer alsalar da ekonomik büyümeleri farklılık gösterebilecektir. Çalışmamızın amacı Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomik büyümeleri arasında farklılıkları inceleyerek, ekonomik büyümelerinin belirleyicileri için toplam bir model elde etmektir. Bu amaçla, yatırım oranlarındaki kalıcı değişimlerin kişi başı gayri safi yurt içi hasıladadaki değişimler ile ilişkili olduğunu savunan genişletilmiş Solow büyüme modelini temel aldık. Ekonomik teoriyi baz alarak, yatırım/GSYH oranının Euro bölgesi ülkelerinin ekonomik büyümelerini nasıl etkilediğini incelemek amacıyla, bağımlı değişken olarak kişi başı reel GSYH, bağımsız değişken olarak yatırımın/GSYH oranı kullanılmıştır. Tüm Euro Bölgesi ülkeleri verisi, 1999-2010 dönemi için yıllık olarak PWT (Penn Dünya Tablosu) versiyon 7.1‟den alınmıştır. Çalışmada, Euro Bölgesi ülkeleri için, ekonomik büyüme ile yatırım/GSYH oranı arasında uzun dönemli anlamlı bir eşbütünleşik ilişki kurmak amaçlanmıştır. Öncelikle, ekonomik büyüme olgusu açıklanmıştır. Birikime dayalı büyüme modellerinden Keynesian yaklaşımlara, ve Neoklasik büyüme modellerine kadar, özellikle Solow büyüme modeli olmak üzere büyüme modelleri ve gelişimleri gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Euro Area consists of the European Union countries which use a single monetary unit, Euro. Even if they are in the same monetary union, they might have differences about their economic growth path. We studied with a view to define these differences between Euro Area countries, and to obtain an overall econometric model for their economic growth identifiers. Therefore, to estimate an overall econometric model, we based the Augmented Solow Growth Model on that the permanent changes in investment shares should be associated with permanent changes in per capita income. On the basis of this economic theory, for the purpose of understanding how the investment shares on GDP affect the economic growth of Euro Area countries, real GDP per capita growth rate series as dependent variable and investment shares on GDP series as explanory variable have been used. The data of each Euro Area country have been taken from PWT version 7.1 for 1999-2010 time perod, annually. In this study, it is aimed to find a significant long-run cointegrating relationship between economic growth and investment share on GDP, for Euro Area countries. Firstly, the concept of economic growth has been explained. From accumulation oriented growth models to Keynesian approaches and Neoclassical growth models; specifically Solow growth model, the economic growth models and their evolutions have been viewed.